Ana Sayfa Güncel İstanbul Kartal’da Yüksek Riskli 11 Bina Boşaltıldı.

İstanbul Kartal’da Yüksek Riskli 11 Bina Boşaltıldı.

- Reklam-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında görev alan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Yakın zamanda Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanın çevresinde yer alan ve risk taşıması nedeni ile boşaltılmaya başlayan 11 bina, 159 hanenin taşınma sürecinin bittiğini söyledi.

6 Şubat 2019’da Kartalda çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın çevresinde yapılan tespitler neticesinde, tehlike oluşturduğu için yıkım kararı alındı. Yapılarda yaşayan kişiler yük asansörleri veya kendi imkanlarıyla taşınırken, risk oranı fazla olduğu için yıkılan Yunus Apartmanı’nın enkazı kaldırılmaya devam ediyor.

Çalışmalar devam ederken inceleme yapan Gürgen, Kartal’da yaşanmış olan üzücü olayda 21 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, olay çevresinde riskli olarak tespit edilen 11 binada yaşamakta olan 159 hanenin de taşınma sürecinin tamamlandığını söyledi.

- Reklam-

Gürgen; Alanda AFAD dahil olmak üzere birçok birim ile irtibat bürosu kurulduğu söyledi. Boşaltılan 11 binanın hızlı bir şekilde yıkımının yapılacağını ve bu yıkımdan sonra yapılacak yapılar için, TOKİ Başkanlığı tarafından bir proje üstünde çalışıldı. Bu projenin çok hızlı şekilde devreye alınacağını ve kendini göstereceğini vurguladı.

 

1-2 Hafta İçerisinde Yıkım Süreci Bitecek

Vedad Gürgen, çevrede yaşamakta olan kişiler zarar vermeden, tahliye işleminin tamamlanmasının önemli olduğunu belirtti. Ayrıca yıkımına karar verilen binalar sağlam yapılar olmadığından dolayı yıkım işleminin tehlikeli olduğunu söyledi. Çevrede çalışmakta ve yaşamakta olan insanların güvenliğinin önemli olduğunu ve gerekli önlemlerin alınarak özenli bir yıkım işlemi gerçekleştirileceğinden bahsetti. Yıkım sürecinin tahmini olarak 1-2 hafta süreceğini ve kısa bir süre içerisinde yıkım ve yapım işlemlerinin başlayacağı belirtti.

Eşya Tazmini İçin 40.000 TL Yardım

Gürgen, risk taşıyan yapılardan taşınmakta olan vatandaşlara, 5.000 TL taşınma yardımı yapıldı. Fazla riskli olduğu için yıkılan Yunus Apartmanında yaşan kişilere eşyaların tazmini için 40.000 TL yardımda bulunulduğunu söyledi.

Çevrede sağlam olduğu kanaatine varılan 2 binada yaşamakta olan kişilere ise, yaşanan mağduriyetleri gidermek adına 500 TL yardım yapıldığından bahsetti.

Gürgen, tüm kurumların yaşanan bu acı olay sürecinde aktif olarak var gücüyle çalıştığından bahsetti. 99 depreminin ardından hasar tespit çalışmalarında bulunduğundan bahseden Gürgen o zaman ki lojistik destek ile şuan yapılan arasında yüzde yüz fark olduğunun üstünü çizdi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Elazığ ve Malatya’da iyileştirme çalışmaları devam ediyor.

- “Bölgede, şu ana kadar büyüklüğü 4’ün üzerinde 22 artçı olmak üzere toplam 1.416 artçı deprem meydana gelmiştir” - “Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyası sonucunda,...