Ana Sayfa Güncel İzmir’deki Tarihi Yapı Meclis’te

İzmir’deki Tarihi Yapı Meclis’te

- Reklam-

İzmir’de 120 yıllık tarihli geçmişe sahip olan Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi’de ilk olarak 2016 yılında başlanılan süreçle ilgili son gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kazı çalışmaları neticesinde tarihi yapı ortaya çıkmasıyla ilgili olarak soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıma kararı aldı. Mutlak Korunması Gerekli Alan olarak yapının değerlendirilmesinin yapılmadığı ortaya çıkarken 3.üncü derece arkeolojik sit alanında kalan bölgelere ilişkinde inşaat çalışmaları durdurulmuştu. Mayıs itibariyle ortaya çıkan tarihi kalıntıların ardından incelemeler yapılmak üzere İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu araştırmaları tamamlandı. Buna bağlı olarak liman, hamam yapısı gibi kalıntıların Roma dönemine ait olduğu saptanmıştı.

Tarihi Yapı İçin İzmir Milletvekili Bakan Takipte

Çok daha detaylı çalışmaların yapılarak var olan bölgedeki tarihi yapıların ortaya çıkarılması gerektiği sonucuna varılmıştı. Müze Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan yöntemlerin kullanılmasından dolayı sondaj çalışmalarının devam edilmesi gerekli. Fakat herhangi bir ilerlemenin olmaması ise çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek proje kapsamındaki ilerlemelerin hiçbir şekilde kabul edilebilir olmamasıyla ilgili CHP İzmir Milletvekili olan Murat Bakan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dair soru önergeleri verdi. Murat Bakan, tam olarak tatmin eden yanıtların alınmamasından ötürü şikayetçi oldu. Tarihi alanın arkeolojik çalışmaların bitirilmesinden sonra hangi amaçla kullanılacağının dahi belirtilmediğini ifade etti.

Bakan Ersoy’dan Cevap Geldi

- Reklam-

İzmir açısından çok büyük bir öneme sahip konumda yer alan bölgenin ne şekilde kullanılacağına dair ise son açıklamalar Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan geldi. Ersoy tarafından yapılan kısa açıklamada ise taşınmazın yıkılıp yerine iş merkezi, otel, sağlık tesisi ve eğitim fonksiyonlarına sahip mekanların yapılacağı belirtildi. Ayrıca Kurul Kararı gereği de işlemler sonrasında sit statüsü kararı doğrultusunda değerlendirmeler Koruma Bölge Kurulu tarafından gerçekleştirilecek. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise konunun tekrar TBMM gündemine getirilmesini istedi. Cevaplanması için ise Bakan Ersoy’a çeşitli sorular yöneltti. Çalışmalar hakkında bilgi talep eden Bakan, çalışmaların ne zaman tamamlanacağı ve raporun ne zaman oluşturulacağına ilişkinde sorularına yöneltti. Alanın kullanımında öngörülen süreçlerin sonrasında oluşacak yeni yapılarında ayrıntılı olarak cevaplanması istendi. Sorular sorulurken Ersoy tarafından nasıl yanıtlanacağı ise büyük merak konusu.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Konyaaltı sahil projesi ihalesi iptal edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi önceki dönem yönetimi tarafından 3 bölge üzerinde toplam 788.449 m2 alan ve üzerindeki taşınmazlar için 29 Mart 2018 tarihinde kira ve...