Ana Sayfa Güncel Kağıthane Felaketinden Kentsel Dönüşüm Çıktı

Kağıthane Felaketinden Kentsel Dönüşüm Çıktı

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bina çökme durumuyla gündeme gelen Kağıthane ile ilgili son açıklamalar Kurum’dan geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tahliye edilen binaların bulunduğu bölgede kentsel dönüşüm yapılacağını belirtti.

Kurum tarafından bizzat yapılan açıklamada Kağıthane Belediyesi ile Valilik kurumlarının iş birliği içerisinde olduğu belirtildi. Saha ekiplerinin tespitleri ve incelemelerine göre ise raporlar hazırlanacak. Buna göre risk analizlerine göre kentsel dönüşümün ne derece büyük olacağı da ortaya çıkacak. Hali hazırda can güvenliği gerekçesiyle evlerinden tahliye edilen vatandaşların ise misafirhanelerde bulunduğu bilgisini paylaştı.

Yatay Mimari Uygulaması

Mahalle kültürüne uygun şekilde yatay mimari yapıların olacağını da ifade eden Kurum, risk alanlarının belirlenmesinin ise devam edeceğinin altını çizdi. Bununla birlikte bölgenin eskisinden çok daha güvenli bir yer olması için koordineli çalışma devam ediyor. Zeminle ilgili verilerin ise bioteknik rapor sonucunda alınacağı bildirildi. Bunların haricinde ise çökme olayıyla ilgili soruşturma sürüyor. Bununla ilgili de açıklamalarda bulunan Kurum, “inşaat firması hakkında bakanlık olarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Problemlerin inşaat kaynaklı olmasından ötürü hukuki anlamda gerekliliklerin yerine getirileceğinin de altını çizdi.

Bina Sakinleri Misafir

Çok büyük felaketlerin yaşanabilmesine ramak kalan yapının çökmesinden sonra çeşitli binalarında olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmıştı. Sonrasında ise binalarda ikamet eden insanların tahliyesi yapılmış ve sonrasında güvenlik önlemleri alınmıştı. Ancak bina sakinlerinin ilgisizlikten yakınmaları da görülen durumlar arasındaydı. Buna ilişkin olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum olay sonrasındaki yaşananlara değindi. Vatandaşların misafirhanelerde ve otellerde kaldıklarını ifade ederken herhangi bir olumsuzluk olmadığını belirtti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Gümüşhane Bayburt Havalimanında zemin çalışması tamamlandı

Bayburt'a 47 kilometre uzaklıkta Gümüşhane'nin Köse İlçesi Salyazı Köyü sınırları içerisinde inşaatı süren Gümüşhane Bayburt Havalimanında zemin çalışması tamamlandı. Pistin asfaltlanma aşamasına geçildiği Gümüşhane Bayburt...