Ana Sayfa Güncel Kağıthane’de Kentsel Dönüşüm Alanı Belirlendi

Kağıthane’de Kentsel Dönüşüm Alanı Belirlendi

Nisan ayı içerisinde gerçekleşen istinat duvarının çökmesiyle gündeme gelen Kağıthane ile ilgili gelişmeler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan açıklama geldi. Yahya Kemal Mahallesi’nde iftara katılan Kurum, Kağıthane’de kentsel dönüşüm projesinin son aşamaya geldiğini ifade etti. Çalışmaların yapılmasıyla birlikte proje kapsamında sürecinde başlayacağını müjdeledi. Buna göre toplamda 176 binanın yer aldığı 42 bin metrekarelik alan içerisinde kentsel dönüşüm projesinin başlayacağını sözlerine ekleyen Kurum, riskli yapıların ise tespit edildiğini açıkladı. Toplamda bölgede 98 riskli yapı var olurken şimdiye kadar yıkılan bina sayısı ise 19.

Kağıthane’de Kentsel Dönüşüm Alanı Belirlendi

Kağıthane’de kentsel Dönüşüm ile Riski Binalar Azaltılacak

İstanbul geneliyle de ilgili konuşan Kurum, riskli binaların oldukça fazla sayıda olduğunu dile getirdi. Bugüne kadar gerçekleşen depremlerde çekilen acıların temel sebebi olarak riskli yapıları gördüklerini ifade ederken can kayıplarının olmaması için gerekli tüm işlemleri yapacaklarının altını çizdi. Yılda 300 bin konutun acil riskli olarak tanımlanması yapılırken dönüşümlerinin hızlı bir şekilde sağlanması gerektiği de biliniyor. Bununla ilgili de konuşan Bakan Kurum, bu hafta içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 5 yıllık eylem planlarını açıklayacaklarını belirtti. Kağıthane’de ise öncelik Yahya Kemal Mahallesi’ne verilirken yeni yapıların inşasının ise bu yıl içinde yapılacağını kaydetti. Zor durumda olan mahalle sakinlerine konuşan Kurum, kimsenin mağdur edilmemesi için çalıştıklarını belirtti. Yapılan projeler çerçevesinde ise kentsel dönüşüm ile birlikte binaların en fazla zemin ile birlikte 5 katlı olacağını söyledi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...