Kartal’ da bulunan Yeşilyurt Apartmanının çökmesi ile ilgili soruşturma başlatılmıştı. Gözaltına alınan 4 kişiden 2 si ‘‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’’ suçu ile tutuklandı. Diğer 2 kişi ise adli kontrol altında serbest bırakıldı.

Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu ekipleri ile yapılan soruşturmada, apartmanın projesini oluşturan Suzan Çayır, sağlık kurallarına inşaatın uygun olup olmadığını denetleyen inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran, inşaatın teknik uygulama sorumlusu olan Uğur Mısırlıoğlu, proje ve inşaat mühendisi olan Osman Mısırlıoğlu gözaltına alındı. Bu 4 şüpheli emniyetteki işlemlerinin hemen ardından sağlık kontrolüne sevk edildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi.

4 Şüpheliden 2’si Tutuklandı

Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği kararına göre, 4 şüpheliden 2 si olan, Suzan Çayır, Uğur Mısırlıoğlu aleyhine dair somut deliller bulunması ve bunlarında suç şüphesi olduğu kabul edildi.  Bilirkişi raporuna göre, karot numunesi kırım tutanağı, keşif ve olay yeri inceleme tutanakları dikkate alarak, “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanma kararı verildi.

Arzu Keleş Baran ve Osman Mısırlıoğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Ayrıca kişilerin yurt dışına çıkışlarının yasaklanması kararı da verildi.

‘’Benim Sorumluluğum İse Hukuki Olarak 25 Aydır’’

Uğur Mısırlıoğlu’nun soruşturma ile tutuklanmasına karar verilen şüphelinin, Kartal’daki apartmanın teknik sorumlusu olduğu ve kendisinin imzası bulunduğu belirtildi. Mısırlıoğlu, ‘’ O süre içerisinde üzerime düşen her yükümlülüğü yerine getirmiş bulunmaktayım. 2 yıllık bir süreç içerisinde inşaatı sorunsuz bitirdim. Benim sorumluluğum ise hukuki olarak 25 aydır. Bu süreçten sonra herhangi bir uzatma talep talebi edilmediği için üzerimdeki yükümlülükte hukuken düşmüş olmaktadır’’ dedi.

‘’Herhangi Bir Eksik Noksan Bir Durum Söz Konusu Değildir’’

Suzan Çayır, 1985 yılından bu yana Kartal’da mimari bürosunun olduğunu ifadesinde anlattı. Çayır, ‘’ 27 yıl önce olmuştur. Hem geçen yıllar hem de yapmış olduğum projelerin sayısı fazla olması nedeniyle bu projeyi hatırlamıyorum. Herhangi bir eksik noksan bir durum söz konusu değildir. Ayrıca bununla da ilgili bir tutanakta mevcut değildir. Mimari olan bu proje yapıya uygun yapılmıştır. Ancak projeye olmayan ise ilave yapılmıştır. Bunları benim bilmem mümkün olmuyor. Zaten mimari projeye aykırı yapıldığı konusuna ilişkin herhangi bir tespitte yoktur” ifadelerinde bulundu.

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here