Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturması devam eden Kartal’da çöken bina ilişkin bilirkişi raporu savcılık dosyasına dahil edildi. Çeşitli ayrıntıların var olduğu dosyanın önemli düzeyde belirleyici olacağı vurgulanırken ilk bilgilerde gelmeye başladı.

Kartal ilçesinde bulunan Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’taki apartman aniden çökerken 21 kişi hayatını kaybetmiş ve 14 kişide yaralanmıştı. Yeşilyurt Apartmanı çökmesiyle ilgili tüm hususlar ise raporda yer aldı. Buna göre “bodrum ve zemin ile birlikte 5 normal kata sahip olması gereken yapıya 2 kat ilave edildiği anlaşıldı. 7 kat taşıyıcı sistem bulunan binanın 9 kata çıkarılmasıyla büyük bir risk açığı da ortaya çıkmış görülüyor. Ayrıca bina inşaatının projeye aykırı olarak yapıldığı da bilirkişi raporuyla ortaya çıkan bir başka husus. En ölçümlerinde 1.10, boyda ise 2.55 metre daha büyük bir bina olarak yapının inşaatı tamamlanmış. Her katın 41 metrekare büyütülmesi de yine bilirkişi raporuyla ortaya çıkan gerçekler arasında. Bundan ötürü kolon ve kiriş açıklıkları artarken büyük yükün taşınmasını zorlaştığı da kaydedildi.

Kartal’da çöken bina ile ilgili bilirkişi raporu

Kaçak yapıların eklenmesinin yanı sıra, inşaatta yapılan usulsüzlüklerin üzerinde bir de beton kalitesinin TSE standartlarında olmadığı ifade ediliyor. Bilirkişi raporu bilgilerine göre son derece kalitesiz bir beton kullanımı da çökme olayını tetiklemiş durumda. Bina projesini gerçekleştiren Suzan Çayır ile birlikte teknik uygulama sorumlusu olarak görev alan Uğur Mısırlıoğlu’nun çökme durumuyla ilgili asli kusurlu olduğu ifade edilirken inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran ise tali kusurlu görüşü bilirkişi tarafından ifade ediliyor. Mühendis olarak görev yapan Osman Mısırlıoğlu ise kusursuz olarak tanımlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here