Ana Sayfa Mimari Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Fark Nedir?

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Fark Nedir?

- Reklam-

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Tapusu Arasındaki Fark

Kat mülkiyeti mi kat irtifakı mı? Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki farklar nelerdir?Bunun tartışmasız cevabı kat mülkiyeti tipindeki tapudur. Kat irtifakı inşaat tamamlanmayan bir yapı üzerinde kurulan mülkiyet hakkı iken, kat mülkiyeti ise inşaatı tamamlanmış ve yapı için iskan belgesi alınmış yapılarda kurulan mülkiyet hakkı olarak karşımıza çıkıyor. Binaların inşa edilmesinden tamamlanana kadarki süreçte sahip oldukları tapu arsa tapusu veya kat irtifaklı tapu olurken, yapı tamamlanıp iskanı alındıktan sonraki durumu kat mülkiyetli tapudur. Yani kat mülkiyeti olarak aldığınız dairenin eskiden bir dönem kat irtifaklı tapu veya arsa tapusuna sahip olduğu kesindir.

Yani özetle iki tapu tipi arasındaki kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki en temel fark binanın kurallara uygun inşa edilmiş olduğunun kat mülkiyetli tapu aldığında tescil edilmiş olmasıdır.

Kat İrtifakından Kat Mülkiyetine Geçiş

Kat irtifakından kat mülkiyetine geçmek için ilk bakılması gereken şey binanın iskanının çıkmış olmasıdır. İskanı bir sebepten alınamamış bir binada kat mülkiyeti tapusuna geçiş imkanı yoktur. Arsa tapusu kat mülkiyetine nasıl çevrilir sorusunun cevabı da kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş ile aynı süreçtir. Geçiş yapıldığında tapuda yazılı bulunan ana taşınmaz bölümü arsa yerine bir binaya dönüşür. Böylece daire sahibi artık arsadan bir pay sahibi olarak değil binada bölünmüş bir dairenin sahibi olur.

- Reklam-

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Jeoloji Mühendisleri Odası: Fay hattındaki binaları boşaltın

JEOLOJİ Mühendisleri Odası fay hatları, heyelan bölgeleri, sel ve çığ yatakları üzerinde bulunan yapıları güçlendirmek yerine hızla boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu. Bolu fay hattı üzerinde...