Ana Sayfa Ders Notları Geoteknik Kazı Çukurlarının Desteklenmesi İle İlgili Uyulacak Esaslar Genelgesi

Kazı Çukurlarının Desteklenmesi İle İlgili Uyulacak Esaslar Genelgesi

Kazı Çukurlarının Desteklenmesi İle İlgili Uyulacak Esaslar Genelgesi

Nüfus yoğunluğunun ve buna bağlı yapılaşma sayısı artması ile birlikte şehir merkezlerinde, arsa sınırlarında, eğimin yüksek olduğu, bitişik nizam yapıların bulunduğu, yola sınırı bulunan bölgelerde birden fazla bodrum kat yapımı ihtiyacı doğabilmektedir.

Yeni yapılan yapıların inşası aşamasında ve öncesinde gerekli önlemlerin alınarak mevcut komşu yapılara,  yollara ve alt yapıya zarar vermeden. inşa çalışmalarının yürütülmesi gereklidir. Son dönemlerde aşırı yağışlar veya gerekli önlemlerin yeterince alınmaması gibi nedenlerle  bu tür yapı inşasının bulunduğu bölgelerde yapıya bitişik nizamda veya yapı yakınında olan diğer yapıların zarar gördüğü. mahalle sakinleri ile inşaatta çalışanların can güvenliğini tehdit eden ve ciddi maddi kayıplara yol açma riski taşıyan durumların yaşandığı görülmüştür.

Bu nedenle; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, bina türü her yapının temel ve bodrum katlarının inşaatı için yapılacak kazılarda uyulması gerekli olan. zemin etüdü, tasarım hesapları, proje çizimleri, performans ölçüm kriterleri,  uygulama kontrolü ile kazı güvenliği ve çevre sağlığı tedbirlerine ilişkin asgari şartları belirten 31.08.2018 tarih ve 2018/10 sayılı 31.08.2018 tarih ve 2018/10. sayılı Kazı Çukurlarının Desteklenmesi ile İlgili Uyulacak Esaslar Genelgesi yayınlanmıştır.

GENELGE İÇİN TIKLAYINIZ.

KAYNAK: ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Avatar
Vedat Aslan
İnşaat Y. Mühendisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Tarihin En Önemli 10 Kadın Mühendisi

Ülkemizde Mühendislik denilince akla ilk erkek mühendislerin geldiği su götürmez bir gerçek. Peki ama gerçekten de böyle mi? Mühendisliğin gelişmesinde kadın mühendislerin hiç rolü...