Bazı mühendisler(inşaat muhendisleri) var ki, bir makam sahibi olunca adeta kendi kendine yonetmelik yaratıyor. Kendi kendine yonetmelik yaratmak tabirini biraz acayim ki ben neden bahsediyorum anlaşılsin. Ülkede bir takim standartlar var. Her muhendis bu standartlara uymak zorunda.Bu standartlar asgari şartlari belirliyor. Bu standartlar da olmamasina ragmen,bu olmaz, şu olmaz, bu benim hoşuma gitmedi, 1.5metreden fazla konsol olmaz, bu kolon küçük olmus, bu kolon büyük olmus, bunun normal kuvveti fazla, buraya da kiris atalim, şuraya da perde atalim diyen muhendisler kendi kendine yonetmelik yaratan muhendis sinıfına girer.

Bir mühendis’in, herhangi bir kurumda onay makaminda olması, onun yeterli bir muhendis oldugu anlami tasimaz.Bir kere bu teşhisi bir yapalım. Çünku ülkemizde en iyi mühendislerin onay makaminda olmasıni saglayacak bir mekanizma yok.Çoğu zaman projesi denetlenen muhendis, denetleyenden daha iyi… Malesef daha iyi. Oysa birinin birini denetlemesi icin, ondan daha iyi olmasi gerekir.

 

Ulkemizde binalar icin bir deprem yonetmeligi var. Bu deprem yonetmeliginde de asgari sartlar belirlenmiş. Bu asgari sartlara baglı kalinmak şarti ile proje uretilebilir. Onay makaminda olan muhendislerin de bakmasi gereken bu asgari sartlar’in saglanip saglanmadıgi.

 

Onay makamında olup ta, meslektaşlarina eziyet eden, boyuna kendi kendine kurallar çıkaran bu muhendisleri ben inceledim.Dedim ki bu tipler Turkiye’nin her yerinde var, bunlarin ortak ozellikleri de olmali… Gördum ki, kendi kendine yonetmelik yaratan, proje onaylarken kendi isteklerini onde tutan bu muhendislerin ortak özellikleri var.

Bir kere bu kendi kendine yonetmelik yaratan muhendisler kişilik olarak eksik.O makamda olmasalar onlara kimse selam bile vermez, dikkate almaz.Onlarda ego larini tatmin etmek için, karşisındakine kendini ıspatlamak icin bu yola basvuruyorlar, böyle yapinca ciddiye alindiklarıni zannediyorlar. Kisilikleri ile elde edemedikleri saygıyi, kendi yonetmeliklerini yaparak kazanacaklarını saniyorlar. Bu özellik hepsinde var.

Kendi kendine yonetmelik yaratan bu muhendislerin ikinci ortak ozelligi, mesleki bilgi anlaminda yetersiz olmalari. Yonetmelik sartlarini, standart sartlarıni bilmediklerinden bunun denetimini de yapmaktan acizler.Bu yuzden de bu perdeyi büyüt, konsol 1.5 metreden fazla olmasin gibi eften puften sacma islerle ugraşıyorlar. Boylece iş yaptiklarini kanitlamaya calisiyorlar.

Kendi kendine yonetmelik yaratan bazi muhendislerin amaci da rant elde etmek. Dısaridaki bir takim kisilerle ortak calisiyorlar yada kendileri proje yapiyorlar.Kendi yonetmeliklerini en iyi kendileri bildiginden vatandasta dolayli yada dolaysiz projelerini onlara yaptiriyor.

 

Yukarida kendi kendine yonetmelik yaratan muhendisler de bulunan 3 özelligi yazdim. Bazilarinda her üç ozellikte var, bazilarinda iki özellik var, bazilarinda da tek özellik. Ama mutlaka yukaridaki üç ozellikten biri  var.

Kendi kendimize yonetmelik yaratmayalım, meslektaşlarimiza eziyet etmeyelim, kişiligimizle, bilgimizle kazanamadıgimiz saygiyı makam ile kazanmaya calismayalim, ekmege saygi gosterelim…

 

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

0541973 0151

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here