Ana Sayfa Blog Kendi Kendine Yönetmelik Yaratan Mühendisler

Kendi Kendine Yönetmelik Yaratan Mühendisler

KENDİ KENDİNE YÖNETMELİK YARATAN MÜHENDİSLER

Bazı mühendisler(inşaat mühendisleri) var ki, bir makam sahibi olunca adeta kendi kendine yönetmelik yaratıyor. Kendi kendine yönetmelik yaratmak tabirini biraz açayım ki ben neden bahsediyorum anlaşılsın. Ülkede bir takım standartlar var. Her mühendis bu standartlara uymak zorundadır. Bu standartlar asgari şartları belirliyor. Bu standartlar da olmamasına rağmen, bu olmaz, şu olmaz, bu benim hoşuma gitmedi, 1.5 metreden fazla konsol olmaz, bu kolon küçük olmuş, bu kolon büyük olmuş, bunun normal kuvveti fazla, buraya da kiriş atalım, şuraya da perde atalım diyen mühendisler kendi kendine yönetmelik yaratan mühendis sınıfına girer.

Bir mühendis ‘in, herhangi bir kurumda onay makamında olması, onun yeterli bir mühendis olduğu anlamı taşımaz. Bir kere bu teşhisi bir yapalım. Çünkü ülkemizde en iyi mühendislerin onay makamında olmasını sağlayacak bir mekanizma yok. Çoğu zaman projesi denetlenen mühendis, denetleyenden daha iyi… Maalesef daha iyi. Oysa birinin birini denetlemesi için, ondan daha iyi olması gerekir.

Ülkemizde binalar için bir deprem yönetmeliği var. Bu deprem yönetmeliğinde de asgari şartlar belirlenmiş. Bu asgari şartlara bağlı kalınmak şartı ile proje üretilebilir. Onay makamında olan mühendislerin de bakması gereken bu asgari şartların sağlanıp sağlanmadığı.

Onay makamında olup ta, meslektaşlarına eziyet eden, boyuna kendi kendine kurallar çıkaran bu mühendisleri ben inceledim. Dedim ki bu tipler Türkiye’nin her yerinde var, bunların ortak özellikleri de olmalı… Gördüm ki, kendi kendine yönetmelik yaratan, proje onaylarken kendi isteklerini önde tutan bu mühendislerin ortak özellikleri var.

Bir kere bu kendi kendine yönetmelik yaratan mühendisler kişilik olarak eksik. O makamda olmasalar onlara kimse selam bile vermez, dikkate almaz. Onlarda egolarını tatmin etmek için, karşısındakine kendini ispatlamak için bu yola başvuruyorlar, böyle yapınca ciddiye alındıklarını zannediyorlar. Kişilikleri ile elde edemedikleri saygıyı, kendi yönetmeliklerini yaparak kazanacaklarını sanıyorlar.

Bu özellik hepsinde var.

Kendi kendine yönetmelik yaratan bu mühendislerin ikinci ortak özelliği, mesleki bilgi anlamında yetersiz olmalarıdır. Yönetmelik şartlarını, standart şartlarını bilmediklerinden bunun denetimini de yapmaktan acizler. Bu yüzden de bu perdeyi büyüt, konsol 1.5 metreden fazla olmasın gibi eften püften saçma islerle uğraşıyorlar. Böylece iş yaptıklarını kanıtlamaya çalışıyorlar.

Kendi kendine yönetmelik yaratan bazı mühendislerin amacı da rant elde etmek. Dışarıdaki bir takım kişilerle ortak çalışıyorlar ya da kendileri proje yapıyorlar. Kendi yönetmeliklerini en iyi kendileri bildiğinden vatandaşta dolaylı ya da dolaysız projelerini onlara yaptırıyor.

Yukarıda kendi kendine yönetmelik yaratan mühendisler de bulunan 3 özelliği yazdım. Bazılarında her üç özellikte var, bazılarında iki özellik var, bazılarında da tek özellik. Ama mutlaka yukarıdaki üç özellikten biri  var.

Kendi kendimize yönetmelik yaratmayalım, meslektaşlarımıza eziyet etmeyelim, kişiliğimizle, bilgimizle kazanamadığımız saygıyı makam ile kazanmaya çalışmayalım, ekmeğe saygı gösterelim…

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0541 973 01 51

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İETT Topkapı Garajı Park Oluyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla İETT Topkapı Garajı park olarak kullanıma açılacak. İmar planlarının değişimi kabul edilirken birçok yenilik de gerçekleştirilecek. İBB Meclisi Kararıyla Topkapı...