Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Neler Getiriyor?

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Neler Getiriyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başlattıkları ve devam aşamasında olan tüm unsurlarıyla Kentsel Dönüşüm Eylem Planı detaylarını paylaştı. Türkiye için en önemli konuların başında tuttuklarını söyleyen Bakan Kurum, kentsel dönüşümle tüm şehirlerde yaşam alanları genişleyecek, dedi.

Merakla Beklenen Kentsel Dönüşüm Eylem Planı Neler Getiriyor?

Sanayi Bölgeleri, Dere Yatakları Plan İçerisinde

Bu hafta içerisinde bizzat Bakan Kurum tarafından basın toplantısıyla açıklanacak plana ilişkin ilk bilgilerde gelmeye başladı. Milliyet’e konuşan Kurum, deprem ve güvenli yaşam hususlarının esas alındığı bir dönüşüm planını sunacaklarını kaydetti. Kentsel Dönüşüm Planı çerçevesinde hem belediyelere ve yatırımcılara hem de vatandaşlara birçok yenilik geleceğinin müjdesini de verdi. Kentsel dönüşüm olayı yalnızca riskli binalar için olmayacak. Bununla birlikte genişleyen kapsamda sanayi alanlarının dönüşümleri, taşınması ve tarihi kent merkezleriyle ilgili çalışmalarda kapsama alınacak. Ayrıca dere yataklarıyla ilgili tüm taşınma işlemleri de bu kapsam içerisinde değerlendirilecek. Türkiye’de var olan deprem riskinin göz ardı edilmesinin yanlış olacağını söyleyen Kurum, hazırlıklar yaptıklarını belirtti.

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı ile Yeni Alanlarda Güvenli Projeler Yükselecek

İlk olarak 2012 yılında başlayan bu kentsel dönüşüm eylem planı çerçevesinde yüzbinlerce tahliye süreci başlatıldı. Hali hazırda ise 53 farklı kentte 240 riskli bölge ilan edilmiş durumda. Bununla birlikte 41 il için yeni yerleşim yerleri de tespit edildi. Rezerv yapı alanlarında çalışmaların başlatıldığını da söyleyen Kurum, kısa sürede ülke genelinde risklerden arınma sağlanacak, diye konuştu. Dönüşüm eylem planı sayesinde çok daha hızlı ve etkin çalışmanın başlayacağı da belirtiliyor. Var olan tüm yapı sorunlarında çözüm önerileri sunulurken meydanlarda da yenileme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İzmir Narlıdere Metrosu’nda iki istasyon birleşti

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yapımını sürdürdüğü Fahrettin Altay ile Narlıdere arasındaki 7,2 kilometrelik metro hattında ilk iki istasyon birbirine bağlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2018 Haziran ayında...