Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşüm Sağlık Riski Taşıyor Mu?

Kentsel Dönüşüm Sağlık Riski Taşıyor Mu?

2012 yılında başlatılan ve son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yeni eylem planı hazırlanan kentsel dönüşüm sağlık riski ile ilgili açıklamalar geldi. Açıklamanın sahibi Türkiye Solumun Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici uyarılarda bulundu.

TÜSAD Başkanı İnşaatla Gelen Sağlık Sorunlarını Anlattı

Ülke genelinde birçok ilde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm durumlarına ilişkin sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği uyarıları yapıldı. Özellikle büyük çaplı ve hızlı dönüşümlerde asbeste ve hafriyat tozları hastalıklar getirebilir. Mirici tarafından gerçekleştirilen açıklamada 2010 yılında kullanılan asbeste ürünlere dikkat çekiliyor. Kentsel dönüşümler sırasında risklerin olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Mirici, çok büyük projelerin sistemli gerçekleşmesini istiyor. İnşaat artıklarıyla birlikte toz partiküllerinin dahi günlerce çevreye yayıldığını aktaran TÜSAD Başkanı Mirici, tehlikeyi gözler önüne serdi.

Kentsel Dönüşüm Sağlık Riski Taşıyor Mu?

Kentsel Dönüşüm Sağlık Riski Sektörü İlgilendiriyor

Bakan Kurum tarafından “Kentsel Dönüşüm Eylem Planı” açıklanırken TÜSAD Başkanı, konunun sağlık sektörüne etkisi olduğunu belirtti. Yalnızca inşaat bazlı bu kadar büyük projelerin yapılmasının mümkün olmayacağını dile getirdi. İnşaatların yıkılması sırasında havaya saçılan toz ve partiküllerin yok olmadığının da dikkatini çekti. Mutlak surette hafriyat süreçlerinde gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Mirici, aksi durumda kötü sonuçların olabileceğini sözlerine ekledi. Astım ile birlikte KOAH yaygınlaşmasının arttığı verilerle sabit. Alerjik durumlardan ötürü bazı bölgelerde kapsamlı kentsel dönüşüm sağlık riski içeriyor uyarısına nasıl bir karşılık geleceğini merak ediliyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Küresel Barış Araştırmasına Göre Dünyanın En Tehlikeli 10 Ülkesi (2019)

Ekonomi ve Barış Enstitüsü, her yıl açıkladığı dünyanın en tehlikeli ülkeler raporunu bu yıl da yayınladı. Rapor, 2019’un en tehlikeli ülkelerini iç savaş, kuraklık,...