Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşüm Süreci Hızlandırılacak

Kentsel Dönüşüm Süreci Hızlandırılacak

İstanbul Kartal’da binanın çökmesi sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandıracak. Türkiye’de bulunan 81 il ve bu illerin ilçelerindeki belediyelere ait bölgelerde riskli yapıların 3 ay içerisinde tespiti yapılıp valiliğine gönderilen genelge ile bakanlığa bildirilmeleri istenmişti.

Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında, kentsel dönüşüm konusu seçim bildirgesinde yer aldı. Yeni Şafak gazetesinde bulunan habere göre, dönüşüm kapsamında  mazbatalarını alan tüm belediye başkanlarının ilk gündemi ise bu konu olacak. AK partili belediye başkanlarının ajandaların ki ilk hedefleri de kentsel dönüşüm. Yerel seçim sonucunda göreve başlayacak olan belediye başkanları, 11 madde olarak harfiyen uygulanması gereken manifesto için çaba sarf edecekler.

Tüm Akıllı Şehir Uygulamaları Desteklenecek

Kentsel dönüşüm projeleri, ülkemizde bulunan şehirleri hem deprem riskinden koruyacak hem de çarpık yapılaştırmadan kurtararak geliştirecek.  Dönüşüm ile ilgili geçmişte edinen tecrübeler doğrultusunda yapı bazlı olarak değil alan bazlı olarak teşvik edilecek.

Türkiye genelinde uygulanacak olan uygulanacak olan dönüşüm projeleri, insanların her türlü günlük yaşam hayatını kolaylaştıracak. Kapsamlı bir şekilde yapılacak olan bu projeler, vatandaşların şehirlerde daha güvenli yaşamalarını sağlayacak. Yapılacak olan dönüşümlerle her şehirde pilot uygulamaları olacak ve kentlerde dikey mimari yerine yatay mimarı uygulanacak. Bu alanlar kapsamında yeni imara açılan bölgelerde yatay mimari tercih edilecek. Böylece tüm akıllı şehir uygulamaları da desteklenmiş olacak.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Cari İşlemler Hesabı Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi

Cari İşlemler Hesabı Ağustos 2019 Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar...