Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşüm Yapılması Gereken Konut 6 Milyonun Üzerinde

Kentsel Dönüşüm Yapılması Gereken Konut 6 Milyonun Üzerinde

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle buluşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda da açıklamalarda bulundu. Türkiye’de yenilenme ihtiyacına sahip 6,7 milyon konutun olduğunu sözlerine ekleyen Kurum, çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı. Acil olarak ise 1.5 milyon konutun önceliğe sahip olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı talimatı sonucunda kentsel dönüşüm süreçleri ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderildi. Buna göre süreçlerin takipçisi olduklarını belirten Kurum, yıllık 300 bin konutun dönüştürülme hedefinde olduğunu belirtti. TOKİ ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kurum, 840 bin konutun yapıldığını açıkladı. Önemli bir bölümünün sosyal konut sınıfında olmasının yanında depreme dayanıklılık konusunda problem bulunmadığını açıkladı.

5 Yılda 1.5 Milyon Konut Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 5 yıllık plan yapıldı. Buna göre 1,5 milyon konutun depreme dayanıklı hale getirilmesi hedefleniyor. Dönüşüm süreçlerinde vatandaşların mağdur olmayacağını da belirten Kurum, rızası alınmaması halinde işlemlere onay verilmeyeceğinin altını çizdi. Yeni yapılacak konutlarda ise altyapı sorunları da kalmayacak. Ayrıca sosyal imkanların var olması da sağlanacak. Başta Samsun olmak üzere tüm şehirlerde vatandaşların riskli binalarda oturmaya devam etmesine de izin verilmeyeceğini açıkladı.

Kartal’da yaşanılan felaketi de hatırlatan bakan Kurum, bir daha böyle olayların yaşanmaması gerektiğini belirtti. El birliği ile kentsel dönüşümün yapılmasının şart olduğunu belirterek metruk binaların yıkılacağına dair de değerlendirmelerde bulundu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Mesleki Terimler Sözlüğü #A

Mesleki Terimler Sözlüğü #A Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız. Buradaki...