Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşümde Hızlı Çözüm Üretilecek

Kentsel Dönüşümde Hızlı Çözüm Üretilecek

Uzun süredir konuşulan tapu kanunu çerçevesindeki değişikliklerin yapılmasıyla ilgili kanun teklifi kabul edilirken kentsel dönüşümde hızlı çözüm dönemi de başladı. Hali hazırda yapılan düzenlemelerin gerçekleşmesiyle projelerin yarım kalmayacağı da ifade ediliyor.

Kentsel Dönüşümde Hızlı Çözüm ile Vatandaş Onayı Olmadan İşlemler Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kapsamlı kentsel dönüşüm projelerinde aksayan tüm hususlar dikkatle incelendi. Buna göre hazırlıklar yapılırken kanun teklifleri de düzenlendi. Yeni bir sürecin başladığını belirten Bakan Murat Kurum ise öncelikli olarak can ve mal kayıplarının en aza indirilmeye çalışıldığını vurguladı. Bundan dolayı kentsel dönüşümde hızlı çözüm sunulması için vatandaşlarının onayının beklenmesine dahi gerek olmayacak. Özellikle sorunlu yapılarda bina sakinlerinin izin vermemesinden ötürü yıkım işlemleri gerçekleştirilmiyordu. Bununla birlikte süreçlerin uzaması da risklerin daha da artmasını beraberinde getiriyordu. Buna yönelik yapılan düzenlemeyle vatandaşların fikirleri alınmadan riskli olduğu tespit edilen binalar valilikçe yıkılacak. Ev sahipleri ise hem kira hem de taşınma yardımlarını alarak evlerini terk edecek. Bakanlıkça inşa edilecek evlere taşınmayla ilgili süreçlerde sonradan belirlenecek. Ancak maliyetlerin çok olması durumunda ev sahiplerinde ödeme talep edilebilecek.

kentsel dönüşümde hızlı çözüm

Yetki Yerel Yönetimde

Ülke genelinde tehlikeli olarak işaretlenen ve uzmanlarca tespitleri yapılan binaların hızlı bir şekilde boşaltılması bekleniyor. Bina sakinlerinin taleplerinin olması ya da olmamasının bir önemi bulunmuyor. Buna göre yıkım işlemleri belediyeler ya da valilik kanalıyla hızlı bir şekilde yapılacak. Kentsel dönüşümün hızlı olması ve çözüme sunma amacında olduklarını dile getiren Kurum, buna yönelik ifadelerde kullandı. Herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalınmaması için süratli karar verilmesinin önemli olduğunu da belirtti.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler

TBDY 2018’e göre Kolonlarda Uygulanan Değişimler 2007 DBYBHY ile TBDY2018 arasındaki dikkat çeken değişikliklerden biri de kolonlarda meydana geldi. Göze çarpan büyük değişiklik kolon filizlerindeki...