Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşümlerde Projeler Tamamlanacak

Kentsel Dönüşümlerde Projeler Tamamlanacak

Çeşitli sorunların baş gösterdiği kentsel dönüşümlerle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önemli bir çalışmanın sonuna geldi. Bakan Murat Kurum tarafından yapılan açıklamada yeni yol haritası ortaya konulduğu ifade edilirken her kent için kentsel dönüşüm anayasalarının hazırlandığı da belirtildi. Buna göre bina ya da parsel bazlı inşaat dönüşümlerin yerine alan bazlı kentsel dönüşümleri başlatılacak. Hiçbir konut yarım bırakılmayacağı gibi vatandaşların tüm hakları da artık güvence altına alınacak. Bu kapsamda ise yatırımcılardan teminat alınma yoluna gidilecek. Teminat belirleme durumu ise yapım bedellerine göre olacak. Yapım bedelinin %10’u kadar teminat verilmemesi halinde ise yatırımcılardan tamamlama sigortası talep edilecek. Her müteahhidin kentsel dönüşüm projelerine girmesi de artık engellenecek.

Kentsel Dönüşüm Stratejileri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum tarafından yapılan konuşmalarda bir diğer önemli açıklama ise inşaat özelinde Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanması oldu. Bu kapsama göre, dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve işlemlerin yapılması kentin sahip olduğu bütünlük çerçevesinde incelenecek. Analizlere göre kent bütünlüğü göz önüne alınarak kararlar verilecek. Kentsel dönüşümlerin başlangıç ve bitiş tarihleri de artık belirli hale gelecek. İnşaatların çeşitli sebeplerle gecikmesi ya da yarım kalması gibi durumların yaşanması da tamamen ortadan kaldırılacak.

Kentsel Dönüşüm Hedefleri

Satış işlemlerinin tamamı inşaat sonrasında gerçekleştirilecek. Maket üzerinden satışların yapılması söz konusu olmayacağı gibi inşaat bitmeden de satışların gerçekleştirilmesine izin verilmeyecek. Planlı bir şekilde teknik ve sosyal altyapılı olacak şekilde konutların üretilmesi ve kazandırılmasına yönelik de hamlelerin gerçekleştirileceği gelen bilgiler arasında. Dönüşümle birlikte hedeflenen hususlar arasında can ve mal kayıplarının olası afet durumlarında azaltılması, kültürel değerlerin korunmasının devamı ve yatay mimari kültürünün esas alınması gelmektedir. Mahalle kültürünün devamının sağlanması da dönüşümle hedeflenen hususlar arasındadır.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Binalar Kaç Büyüklüğündeki Depreme Karşı Tasarlanıyor?

Bu yazının belli bölümlerini sıradan bir vatandaş anlayabilirken, belli bölümlerini ise sadece teknik elemanlar anlayabilecek. Teknik elemanlardan kastım, mühendisler ve mimarlar. Bu yazıda, çoğu mimar/mühendislerin...