Ana Sayfa Güncel Kentsel Dönüşümlerle Şehirler Kalkınacak

Kentsel Dönüşümlerle Şehirler Kalkınacak

Hali hazırda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde başlatılan kentsel dönüşüm projeleri, şehirlerin çok daha yaşanabilir hale gelmesini sağlayacak. Yapılacak planlı çalışmalarla şehir hayatının odak noktasının insana göre belirlenmesi kentsel dönüşüm ile söz konusu olacak. Ayrıca çok daha güvenilir konutlarda yaşam şansına sahip olunması içinde yine kentlere özel dönüşüm projelerin hayata geçirilmesi hayati rol oynayacak. Peki, kentsel dönüşümle gelecek avantajlar nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Projeleri

Yıllardır yapılan plansız yapılaşma neticesinde kentlerin önemli düzeyde yaşanabilir olmadığı durumu bir gerçek. Bunun aniden değiştirilmesi, dönüştürülmesi ise yalnızca kentsel dönüşüm projelerinin desteklenmesiyle mümkün olacak. Şehirlerin var olan kimliklerinin tekrardan ortaya çıkması, yeşil ile insanların buluşması ve şehre dair tüm fonksiyonlarının kullanılabilmesi projelerin temeli olacak. Bununla birlikte her şehre özel hazırlanan projelerin varlığı da özgünlük açısından önem taşıyor. Şahsiyet sahibi şehirlerin olması ve planlı yapılaşmada ranta dayalı sistemin olmamasını sağlayacak.

Kentsel Dönüşümle Şehir Planlaması

Mutlaka her şehir ve ilçede uygulanması gereken kentsel dönüşüm projelerinin birkaç ayağı bulunuyor. Kentsel dönüşüme başvuracak vatandaşlara çok daha iyi şartlar sunacak olan proje sahibi şirketler ve belediyelerin projelere bakışı da konu üzerinde belirleyici olmaktadır. İlerleyen yıllarda yaşanabilecek felaketlerin olmaması için mutlaka kentsel dönüşüm projelerinin hızlı bir şekilde tamamlanması gerekiyor. Özellikle tehlikeli ve riskli bulunan konutların tespit edilip yıkılması, yerine yapılacak yapıların şehrin planlamasına uygun olması çok daha iyi bir şehir yaşamını da beraberinde getirecek. Bu konuda en iyi örneklerden bir tanesi kuşkusuz Esenler ilçesinde devam eden konut projeleri.

Kentsel Dönüşüm Örneği Olarak Esenler

Akşam Gazetesi yazarı Yaşar Hacısalihoğlu tarafından kaleme alınan yazıda Esenler’de devam eden konut projeleri hakkında bilgi verilirken kentsel dönüşüm pek bilinmeyen taraflarına da değiniliyor. Kentsel dönüşüm projeleri ile artık çok daha iyi bir ilçe olan Esenler, oturulmaya başlanan projelerin cazibesini barındırıyor. Hali hazırda bugüne kadar 45 bin konutun dönüşümü sorunsuz bir şekilde tamamlanmış. Esenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen plan-programa göre ise 5 yıllık yeni süreçte 50 bin konutun daha dönüştürülmesi hedefler arasında. Böylelikle yeşil alanlı ve ulaşımı rahat bir ilçenin elde edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Gayrimenkul değerlerinin 4 yıl gibi kısa bir sürede %200 oranında artması da kentsel dönüşüm projeleri hakkında fikir veriyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Okyanus Altındaki Yanardağ Patladı!

Denizaltı yanardağı patladı, bulunduğu adanın üç katı kadar büyük ada oluşturdu! Denizin altında bulunan yanardağın patlaması sonucunda, Büyük Okyanus Tonga Takımadaları’nı oluşturan 172 adadan biri...

Uzmanlık ve Mühendislik