Ana Sayfa Güncel Kira Artışı TÜFE İle Belirlenecek

Kira Artışı TÜFE İle Belirlenecek

Kira artışı ile ilgili Borçlar Kanunu’nun ( 344 Madde) gereğince kira kontratında farklı bir durum belirtilmez ise konut kiraları Yİ-ÜFE’ ye göre artırılacak. Konut sahibi ve konutu kiralayan kişi ile aralarında yapılan kira bedelinin hangi oranla artış olacağı, Yİ-ÜFE’ ye göre belli olur. Belirtilen bedelin ise üstüne çıkılamazdı.  Daha önceki yıllarda Yİ-ÜFE artışı çoğunlukla TÜFE’nin altında olmaktaydı. Yalnız bu durum son 3 aydır Yİ-ÜFE, TÜFE’ ye göre yükselişe geçti.

TÜFE’ye Göre Belirtilecek Tutar İle Artış

TBMM Genel Kurul’da torba yasa ile ilgili kanun dün gece Meclis’e sunuldu. Bundan sonra yapılacak artışlar Yİ-ÜFE yerine değil TÜFE’ ye göre belirlenmesi gerektiği konuşuldu. Böylelikle kira artışı yapılırken aydan geriye son 12 aylık dönem kapsamında aydan aya, TÜFE’ ye göre belirlenecek tutar ile artış olacak.

TÜFE 12 aylık Ortalamalara Göre

Kira artışlarında TÜFE 12 aylık ortalamalara göre değişim dikkate alınacak ve hesaplaması yapılacak. Kiracı ve konut sahibi, kira dönemi yenilenirken bedeller, artışına göre bir önceki kira yılı, 12 aylık TÜFE ortalaması ile değişim oranını şartı ile hesaplanacak. Yapılan bu düzenleme ile kiracıların yüzü gülecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Cari İşlemler Hesabı Ağustos’ta 2,6 Milyar Dolar Fazla Verdi

Cari İşlemler Hesabı Ağustos 2019 Merkez Bankası, cari işlemler hesabı ağustos ayında 2,6 milyar dolar fazla verdi. 12 aylık dönemde cari fazla 5,1 milyar dolar...