Ana Sayfa Güncel Kolin İnşaat Hisse Devri İçin Başvurdu

Kolin İnşaat Hisse Devri İçin Başvurdu

Ülkenin önemli şirketlerinden biri olan Kolin İnşaat, İstanbul Havalimanı hisselerinin devri için Rekabet Kurulu’na başvurusu tamamladı. Yapılan anlaşma gereği 25 yıl boyunca İGA İşletmesi A.Ş ortaklarından olması söz konusu olan Kolin İnşaat, hisse devri için harekete geçti. Buna göre Rekabet Kurulu’na başvurarak %20 oranındaki hissesini devredeceği de kesinleşmiş oldu.

5 Ortaklık İGA İşletmesi

İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş tarafından İstanbul Havalimanı 25 yıl boyunca yönetilecek. Ortaklar arasında Cengiz İnşaat, Liman İnşaat, Mapa İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon Havacılık ve İnşaat şirketleri yer alıyor. Tüm şirketlerin ortaklık oranı %20 olurken Kolin İnşaat, tüm hisselerini devretmeyi planlıyor. Sermayesini son olarak aralık ayında yükselten İGA, %18’lik bir artış neticesinde 7.4 Milyar Lira sermayeli şirket konumunda. Üst üste yapılan artışların yanı sıra, Kolin İnşaat tarafından devir işleminin neden olduğu sorusu ise şu an için gizemini koruyor.

29 Ekim’de Açılmıştı

29 Ekim Bayramı özelinde açılışı yapılan İstanbul Havalimanı, sahip olduğu geniş yapısı ve modern altyapısıyla biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılışla ilk uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na gitmek üzere havalanmıştı. Sorunsuz bir şekilde uçuşların yapıldığı belirtilirken Kolin İnşaat tarafından devredilecek hisselerin hangi şirket tarafından alınacağı ise şu an için bilinmiyor. İlk seferde Ulaştırma Bakanı Cahit Turan takibi kuleden yaparken İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü ise Kadri Samsunlu. 5 ortaklı olarak kurulan şirketin ortaklık yapısı da bu devir işlemiyle birlikte değiştirilebilir.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İzmir’deki Eğik Binalar Boşaltılıyor!

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yıkılma tehlikesi bulunan eğik durumdaki 5 bina için tahliye kararı çıktı. Binaların büyük bir bölümü boşaltılırken ada içinde bulunan 6 bina...