Ana Sayfa Güncel Konut Fiyat Endeksi Artışlarını Devam Ettiriyor

Konut Fiyat Endeksi Artışlarını Devam Ettiriyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, konut fiyat endeksi verilerine ilişkin Mart ayı raporunu kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’deki var olan konutların fiyat değişimlerinin izlenmesini sağlayan hesaplamada artışlar göze çarpıyor. Şubat ayına göre %0,40 oranında bir artış bulunurken KFE 109,31 olarak gerçekleşti. 2018 yılının Mart ayına göre ise KFE artışı %3,45 seviyesinde. Reel veri kaybının ise yine aynı yıla kıyasla %13,58 azalması dikkatleri çekti.

Konut Fiyat Endeksi Artışlarını Devam Ettiriyor

 Konut Fiyat Endeksi Verilerinde Kentler

Mart 2019 ile Şubat 2019 arasındaki kıyaslamalarda İstanbul’da 0,29 azalış bulunuyor. Konut fiyat endeksleri gelişiminde Ankara özelinde de %0,25 azalma söz konusu. Ancak İzmir’de artış durumu var olurken oranı ise %0,36. Kentler sıralamasında öne çıkan üç ilin yıllara göre kıyaslaması da verilerde mevcut durumda. Endeksi değerlerine göre Mart 2018 ile Mart 2019 karşılaştırılmasında İzmir’de %4,12’lik bir artış var. Ankara’da ise artış %1,77 seviyesinde olup en fazla yükselen verileri temsil ediyor. İstanbul’da endeks verileri ise bir yıllık zaman zarfı diliminde %1,70 azalmış durumda. KFE hesaplamaları hem yılık hem de yıllık değişimleri gösterirken konutların özelliklerinin kontrol edilmesi açısından da mühimdir. Bununla birlikte fiyat değişimleri özelinde kalite etkisinden muaf bir izleme sonucunda hesaplamalar gerçekleştiriliyor. Konut Fiyat Endeksi (KFE) tüm iller yapılırken 2019 yılının mart ayında da ciddi bir oranda artması etkileri gözler önüne seriyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50’si Ergünkent İnşaat’a Satıldı

Sözlük konseptinin popülerinden olan İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi, Ergünkent İnşaat tarafından satın alındı. Bursa merkezli bir inşaat firması olan Ergünkent Yönetim Kurulu...