Ana Sayfa Güncel Konut Kredisi Faiz Oranı Baskısı Haziran'da Azaldı

Konut Kredisi Faiz Oranı Baskısı Haziran’da Azaldı

Geçtiğimiz ay konut kredisi faiz oranı hareketliyken, Haziran ayına sakin başladı. Mayıs ayında konut kredi faizlerindeki hızlı yükselişin nedeni kur artışı ve para politikasında yaşanan ek sıkılaştırmalardı. Piyasalar açısından Mayıs ve Haziran ayını karşılaştırdığımızda, bu ayın bir önceki aya göre daha rahat bir başlangıç yaptığı ortada.

Haziran ayının ilk haftasında konut kredisinin faiz oran hesaplaması yapıldı. Haziran ayı hafta başına 5.85 seviyesi ile başlangıç yaptı. Borsa yeniden 90.000 puanın üzerine yükseldi. Euro 6.5 düzeyindeyken, kurda yaşanan kısmi dengelenme neticesinde bankaların faiz oranları üzerindeki baskı etkisi azaltmış oldu.

Kurda meydana gelen dalgalanma ile yaşanan düşüşün kısa süre içerisinde sona ereceği ve Merkez Bankasının yabancı paralar için uygulamakta olduğu zorunlu karşılığı arttırımını piyasayı kötü yönde etkilemeye devam edeceği bildirildi. Döviz oranlarının dengede olabilmesi için yapılan işlemler bankalar nezdinde likit maliyetini arttırdığını, bu yüzden de yapılan işlemlerin geri çekilmemesi durumunda konut kredilerinde bir değişiklik olmayacağı söyleniyor.

Haziran Ayı Konut Kredisi Faiz Oranı

En düşük konut faiz oranının seviyesi, 100.000 TL konut kredisi kullanımları için % 1,55 oldu. 100.000 TL ve üzeri konut kullanımlarında en uygun faiz oranı %1.65 iken bankaların ortalama konut kredisi için faiz oranının seviyesi %2.13 oldu.

Bankaların konut kredisi kullanımlarının faiz oranı hesaplaması yapıldığında, 100.000 TL tutarında 10 yıl vadeli konut kredisi kullanımları için en uygun aylık taksit tutarı 1.840 TL. 10 yılın sonunda kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 220.000 TL oluyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü, gelişmiş ülkeler için çok önemli bir gün olmayabilir. Ancak ülkemiz gibi, kadına verilen değerin dipte olduğu ülkeler için...