Ana Sayfa Genel Konutta Müteahhitlerin Sorumlulukları

Konutta Müteahhitlerin Sorumlulukları

Çeşitli zorlukların altına girilerek alınan konutlarda müteahhitlerin ne gibi sorumlulukları bulunduğu tam olarak bilinmemektedir. İnsanların uzun yıllar boyunca biriktirdikleri kazançlarını yatırdıkları konutların birçok açıdan incelenmesi, müteahhitliklerin sorumlu olduğu konuların bilinmesi çok daha isabetli satışları söz konusu hale getirecektir. Ortaya çıkabilecek problemlerde tüketici kanunu eksenli düzenlemeler bulunur. Bunun haricinde müteahhitler, tüm hatalı durumlarda 5 yıllık süre boyunca sorumludur. Evin herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilecek kullanım hatası dışındaki durumlarda müteahhit sorumluluğu doğmaktadır. Doğrudan müteahhitlerden alınan evlerde süre 5 yıl olurken ikinci el konutlarda ise sorumluluk süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Konut Sahipleri Müteahhitlerden Neler Talep Edebilir?

Kanun tarafından tüketiciye verilen çeşitli seçim hakları var olurken taleplerde bulunulması sonrasında işlemlerin hızlı bir şekilde yapılması da gerekir. Satışı yapılan işlemlerin ardından sözleşmeden geri adım atılması söz konusudur. Ayrıca konutta tespiti yapılan sorunlu durumdan dolayı satış bedelinden indirim talep edilebilmektedir. Böylelikle satış öncesinde önemli düzeyde bir fiyat düşüşü sağlanarak soruna sahip konutun alımı sağlanabilir. Ayrıca çok yüksek bir masraf gerektirmeyen hatalı durumların ortaya çıkmasında ise ücretsiz onarım talebi de gerçekleştirilebilir. Müteahhit olanakları değerlendirilmesi sonrasında ise satılan konutun bir benzerinin sorunsuz bir şekilde değiştirilmesi yoluyla alımı da talepler arasındadır. Böylelikle herhangi bir odasında veya bölümünde hasar tespiti yapılan konutun yerine kusursuz konutun alımı yapılır.

Reklam Aldatmacaları

Günümüzde çoğu zaman konut alımlarında reklamlar ve projeler büyük bir önem taşımaktadır. Çeşitli konut projelerinden alınan evlerin bitmesiyle ortaya aynı modele uygun olmama sorunları da çıkmaktadır. Böyle bir durumda kişinin taleplerde bulunma hakkı vardır. Gerek iç dekorasyon ya da büyüklük açısından gerek konut projesinde gösterilen sosyal imkanlar açısından reklamı yapılan modele uygunluğu bulunmaması müteahhit sorumluluğundadır. Böyle durumlar yukarıda belirtilen seçimlik haklardan kullanım yapılabilir, çok daha uygun şartlar aranabilir.

Mahkeme Yolu

Satılan konutlarda var olan ayıpların müteahhit tarafından gizlenmesi, gösterilmemesi, belirtilmemesi hallerinde ise süre sınırı yoktur. Hatalı ya da ağır kusurlu olup olmama durumları mahkemeler aracılığıyla ortaya çıkarken böyle bir durumda ağır yaptırımlar bulunmaktadır. Konut alımları sırasında bu bilgilerin bilinmesiyle çok daha güvenceli bir şekilde konut sahibi olunabilir, ortaya çıkabilecek durumlarda çözüm yolları denenebilir.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Faiz indirimlerinin konut satışlarına etkisi

Ekim Ayına İlişkin Rapora Göre Ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 525 arttı. İpotekli konut...