Ana Sayfa Güncel Lisanssız Elektrik İçin Üst Sınır 5 Megavat Oldu

Lisanssız Elektrik İçin Üst Sınır 5 Megavat Oldu

- Reklam-

Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın 10 Mayıs Cuma günü Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe giren maddeye göre, yenilenebilir enerji kaynakları özelinde üst güç sınır 5 megavat oldu. Lisanssız elektrik üretilen tesisler için geçerli olan durumla ilgili bilgiler hafta son günü geldi. Daha önce 1 megavat olan üst sınırın 5 megavat olarak değiştirilmesi gerçekleşti. Son derece önemli bir gelişme olarak görülen bu durumla birlikte çeşitli işletmelerin ya da sade vatandaşların çok daha fazla elektrik üretebilmesinin de önü açıldı. Bu değişiklik sayesinde herhangi bir lisans durumu olmaksızın 5 megavata kadar elektrik üretimine izin verildi. Ayrıca işletmelerin maliyetlerine de olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor.

Lisanssız Elektrik İçin Üst Sınır 5 Megavat Oldu
Lisanssız Elektrik İçin Üst Sınır 5 Megavat Oldu

YEKA olarak bilinen yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri özelinde şirket kurma durumundan muaf bir şekilde 5 megavata kadar elektrik üretimi yapılabilecek. Bununla birlikte bir değişiklikte çatı ve cephe uygulamaları güneş enerjisi üretimleri yapılan tesisleri için oldu. Buna göre kapasitesi 10 kilovat sınırına kadar olan meskenler için 10 yıl süre tanındı. Bu sürenin temel baz alınma durumu ise tesissin işletme tarihinden başlayacak. Sanayi, ticarethane ya da aydınlatmayla birlikte diğer tüm yenilenebilir elektrik tesisleri için geçerli oldu. Tek zamanlı aktif enerji bedelinde sürenin 10 yıl olacak şekilde uygulanmasına karar verildi. Ayrıca güneş enerjili üretim tesisleriyle YEKA üretim tesislerine getirilmiş olan 1000 megavat sınır durumunun kaldırıldığı da bildirildi.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Barajlar Neden Gereklidir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Baraj eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak ve tarımsal alanların sulanması amacıyla inşa edilen su yapılarıdır. Günümüzün modern barajları stratejik öneme sahiplerdir. Çünkü;...