Ana Sayfa Güncel Marmara Denizi’nde Deprem Riski 7 Üstü

Marmara Denizi’nde Deprem Riski 7 Üstü

Çeşitli araştırmalarda öncü konumunda bulunan Alman bilim insanları Marmara Denizi’nde deprem riski boyutlarını gözler önüne serdi. Yapılan çalışmaların ardından tektonik gerginlikler tespit edilirken 7.1 ile 7.4 büyüklükleri arasında bir depremin meydana gelmesinin muhtemel olduğunu duyurdular.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Tehdit Oluşturuyor

Hali hazırda çalışmalar Almanya’nın Kiel kentinde devam ederken GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi sonuçları paylaşıldı. Konuyla ilgili ayrıca Dietrich Lange isimli meşhur jeofizikçi, Nature Communications dergisi için makalede kaleme aldı. Büyük boyutlu tektonik gerginlikler saptanırken var olabilecek deprem büyüklüğünün ise 7 üstünde olacağı kaydedildi. Tahminler 7.1 ile 7.4 arasında belirlenirken Marmara Denizi’nde deprem riski 7 üstü olmasının nedeni ise Kuzey Anadolu fay hattının bulunmasıyla açıklanıyor.

Marmara Denizi’nde Deprem Riski 7 Üstü

Marmara Denizi’nde Deprem ve Tsunami Tehlikesi Var

İki yılı aşkın süredir gerçekleşen çalışmaların sonrasında gerginlik çözülme durumlarına ilişkin bilgilerde aktarıldı. Deprem sırasında gerginlik durumunun çözülmesi ihtimalinin bulunduğu da bizzat GeoSEA proje yöneticisi olan Heidrun Kopp tarafından dile getirildi. Bu durumda ise fay hattının dört metreden daha fazla bir hareket etme durumu olabileceği vurgulandı. Olası depremin ardından ise büyük yıkımın olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca tsunami tehlikesinin büyük ölçüde bulunduğunun da altı çiziliyor. Son olarak 17 Ağustos 1999 depremi incelenirken çok daha ağır sonuçların olma riskinden bahsediliyor. Bilindiği gibi 1999 yılının 17 Ağustos gibi yaşanan korkunç Marmara Depremi’nde 17 binin üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Foton Dergisinin Yeni Sayısı Yayında!

IEEE Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu tarafından ücretsiz olarak yayımlanan bilim ve teknoloji dergisi Foton’un yeni sayısı yayınlandı ! Alanında uzman birbirinden değerli isimlerin yazılarıyla yer...