Ana Sayfa Blog Merak Edenler İçin Betonun Kısa Tarihi

Merak Edenler İçin Betonun Kısa Tarihi

Keşfedilmesi ve geliştirilmesinden bu yana somut ve onu çevreleyen teknolojinin çok uzun bir yol kat ettiğini inkar etmek mümkün değil. Giza’daki Büyük Piramitlerden, beton sıcaklığını, olgunluğunu vb. Test etmek için akıllı sensörlere kadar, beton tarihinde önemli olayların ve keşiflerin bir listesini hazırladık.

M.Ö. 6500 :

Beton yapılarının ilk kayıtları Suriye ve Ürdün bölgelerindeki Nabataea tüccarları tarafından M.Ö. 6500 ‘lerde bulunmuştur. Beton kullanarak zeminler, konut yapıları ve yer altı sarnıçları gibi yapılar oluşturmuşlardır.

M.Ö. 3000 – Mısır ve Çin:

Mısırlılar kurutulmuş tuğlaları bağlamak için samanla karıştırılmış çamur kullandılar. Ayrıca piramitlerde alçı harcı ve kireç harcı kullandılar. Giza’daki Büyük Piramitler için yaklaşık 500.000 ton harç kullanmıştır. Bu dönemde Çin Seddi’ni inşa etmek için de Pirinç Harcı denilen bir çimento türü kullanılmıştır.

M.Ö. 600 – Roma:

Eski Romalılar ilk betonu üretmese de, bu materyali yaygın olarak kullanıyorlardı. M.Ö. 200 yılına kadar, Romalılar inşaatlarının çoğunda beton kullanımını başarıyla uyguladılar. Karışımı oluşturmak için volkanik kül, kireç ve deniz suyu karışımı kullandılar. Daha sonra karışımı tahta formlara doldurdular ve sertleştikten sonra blokları tuğla gibi istiflediler. 2000 yıldan uzun bir süre sonra, Roma beton yapıları, Dünya’nın doğal kimyasıyla uyuşan içerikleri nedeniyle hala ayakta durmaktadır.

Teknolojik Kilometre Taşları

Orta Çağ döneminde, beton teknolojisi olduğu yerden geriye doğru ilerledi. M.S. 476 ’da Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, puzolan çimentosu yapma tekniği 1414’te geçmişte kullanılan yazıların keşfedilmesine kadar kaybedilmiştir.

John Smeaton, çimento için hidrolik kireç üretmek için daha modern bir yöntem keşfettiğinde, teknoloji 1793 yılına kadar henüz çok ilerlemiş değildi. Klinkere dönüşene kadar pişirilen ve daha sonra toz haline getirilmiş olan kireç taşı içeren kil kullandı. Bu materyali, İngiltere’nin Cornwall kentindeki tarihi Eddystone Deniz Feneri’nin yeniden inşasında kullandı. Böylece hidrolik özellikli bağlayıcılar elde edilmiş oldu.

Joseph Aspdin 1824 yılında, portland çimentosunu, karbon dioksit giderilinceye kadar ince öğütülmüş kireç taşı ve kili yakarak icat etti. Aspdin, İngiltere’nin Portland adasında bulunan yüksek kaliteli yapı taşlarından dolayı icat ettiği çimentoya “Portland Çimentosu” adını verdi. Günümüzde hala aynı adla anılsada Portland Çimentosu ilk üretilmeye başlandığında günümüzdekinden çok farklıydı.

19. Yüzyılda beton esas olarak endüstriyel binalar için kullanılmıştır. Portland çimentosunun ev inşaatında ilk yaygın kullanımı, 1850 ve 1880 arasında İngiltere ve Fransa’da, dış duvarların yayılmasını önlemek için çelik çubuklar ekleyen Francois Coignet tarafından yapılmıştır.

Yazının devamında sizin için hazırladığımız “Betonun İlkleri” zaman çizelgesine gelin beraber göz atalım:

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Yazıyı beğendiyseniz bize destek olmak için sosyal medyada paylaşmayı unutmayın!

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnşaat Sektörünün Markası SANAL ŞANTİYE

2009 Yılında bilgi paylaştıkça artar prensibi ile kurulan Sanal Şantiye artık Türk Patent Enstitüsünce marka olarak tescil edilmiştir.Birlikte çıktığımız bu yolda Sanal Şantiye ismini markalaştırmanın...

Yapı denetimde çalışan İnşaat mühendislerinin ücret ve çalışma şartları iyileştirilmelidir

İnşaat sektörü ile ilgili her gün yeni olumsuz haberlerin geldiği bu zamanlarda her inşaat mühendisi topluluğu kendi çapında bir şeyler yapmaya, bu olumsuzlukları üst...

Profesyonel Akustik Çözümlerin Vazgeçilmez Adresi : Uzman Akustik

Endüstrileşmenin her geçen gün arttığı çağımızda önemli sosyal problemlerden biri haline gelen ve insan vücudunda yarattığı psikolojik gerginliğine yanı sıra birçok fizyolojik problemin de...

Üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı

Hasdal Otoyolu'nda üstgeçit çöktü, yol trafiğe kapandı Eyüpsultan Hasdal’da otoyolun üzerindeki üstgeçit çöktüEyüpsultan Hasdal Otoyolu’ndaki Hasdal Kışlasının önündeki üstgeçit henüz bilinmeyen bir nedenle büyük...

SON YORUMLAR