Ana Sayfa Güncel Merkez Bankası Akçeleri Kamu Borçlarına Aktarıldı

Merkez Bankası Akçeleri Kamu Borçlarına Aktarıldı

Bütçe açığının ilk beş ayda çok yüksek rakamlara ulaşması sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı devreye girmişti. Bunun sonucunda alınan kararla birlikte Merkez Bankası ihtiyat akçelerinin bütçeye aktarımı sağlanmıştı. Hazine için önemli bir kaynak olan akçelerin bir bölümünün Hazine’ye geçirildiği bilgisi geldi.

Karayolları Geçen Yıldan Kalan Borçları Ödüyor

Hazine tarafından borçlu durumda bulunan kamu kuruluşlarına aktarım ise sağlandı. Enerji ve Karayolları Genel Müdürlüğü ise bu alanda ilk sıralarda geliyor. 2018 yılından kalan Karayolları Genel Müdürlüğü borcunun Merkez Bankası akçeleri ile ödendiği de ortaya çıktı. Toplamda 2.5 Milyar TL’lik borcun Hazine gönderimiyle yapıldığı bilgisi alındı. Merkez Bankası’nın akçeleri müteahhitlerin cebine gitti yorumları da geniş çevrelerce yapılmaya başlandı. Hali hazırda köprü ve otoyollarla birlikte çeşitli işletmeleri yapan inşaat firmalarına bir dizi garanti ödemeler verilmiş durumda. Bu yapıların kullanılmaması halinde bile ödemelerin süreceği bilinirken Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 yılına aitte ödemelerde zorluk yaşıyor.

Merkez Bankası Akçeleri Müteahhitlerin Cebinde

Merkez Bankası Akçeleri Şirketlerde Eriyor

Diğer yandan enerji özelinde faaliyetlerine devam eden devlet şirketlerinin de borçlarının bir süredir ödenmediği biliniyor. Bu şirketlerde başta banka kredileri olmak üzere çeşitli ödemelerini Hazine’den gelen parayla yapabildi. Ödemelerin bu şekilde gerçekleşmesi ekonominin bozukluğunu ortaya çıkarırken ilerleyen günlerdeki ödemelerle ilgili nasıl bir plan olduğu ise büyük merak konusu.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...