Gece saatlerinde yaşanan olayda Mersin’in önemli ilçelerinden Toroslar’da 5 katlı bir bina çöktü. Anadolu Ajansı tarafından verilen bilgilerde Mevlana Mahallesi, 101067 Sokak içinde bulunan, çöken 5 katlı bina ile ilgili herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Akşam saatlerinde kolonlardan ses gelmesinden dolayı bina sakinlerinin binayı boşalttığı belirlendi. Bu durumdan dolayı herhangi bir kayıp veya yaralanma durumu olmadı. Facianın ucuz atlatıldığı da sabah saatlerinde anlaşıldı. Bir anda çöken binanın sonrasında olay yerine gelen itfaiye ekipleri arama çalışmaları yaparken binayla ilgili ortaya çıkan gerçeklerde “yok artık” dedirtti.

Sonradan Eklenen Üç Kat Kasım Ayında Yapılmış!

Bina sahibi olan Hasan Yakut tarafından yapılan açıklamada binanın normalde 2 kattan ibaret olduğu ortaya çıktı. Üç katının sonradan eklenmesiyle kolonların hasar aldığını ve taşımada zorlandığı da belirtiliyor.

Alt kolon demirlerinin dışarı kadar çıkmasından dolayı durumla ilgili zabıtaya bilgi verdiğini aktaran Hasan Yakut, binanın boşaltılmasının istendiğini de sözlerine ekledi. Bu sayede bina sakinlerinin tamamı gece yarısında farklı konutlara gönderildi. Sabah saatlerinde yaşanan çökme olayında bundan dolayı bir can kaybı olmazken büyük bir faciadan kıl payı kurtuldukları için mutlu olduklarını belirtti. 40 yıllık emeklerinin kül olması ise aileyi üzüntüye boğdu. Binanın sadece ilk iki katı kullanılıyor olsa da sonradan eklenilen üç katın büyük bir hasara yol açtığı da görüldü.

Gazetecilere açıklama yapan Belediye Başkanı Tuna, binanın ilk 2 katının 1987 yılında yapıldığını, üzerine geçen yıl kasım ayından itibaren 3 kat daha çıkıldığını söyledi.

Kendilerine gelen ilk ihbarla kasım ayında inşaatın mühürlendiğini aktaran Tuna, şöyle konuştu:

“Gerekli cezai işlemler yapılmış ve bina mühürlenmiş. Özellikle imar barışı vatandaşlar tarafından yanlış anlaşılan bir mevzu. İmar barışında 2017 Aralık tarihine kadar yapılmış binaların sahiplerinin bundan faydalanması şeklindedir. Tabi bunu vatandaş şöyle anlıyor, ‘Biz yapalım daha sonra gidip imar barışına müracaat edelim.’ Burası da aynı şekilde. Daha önce ceza uygulanmasına rağmen evin üzerine kat çıkılmış. Kaçak bir bina zaten. Aslında var olanı koruyup 2 kat için müracaat etmesi gerekirken üzerine 2-3 kat daha ilave ederek müracaatını tamamlamış. Statüye uygun olmayan bina bu hale gelmiş.”

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here