Ana Sayfa Güncel Microsoft Japonya'da Haftada 4 gün çalışarak verimi yüzde 40 arttırdı

Microsoft Japonya’da Haftada 4 gün çalışarak verimi yüzde 40 arttırdı

[adrotate banner="3"]

2019 ağustos ayı itibari ile, Japonya’da haftalık çalışma süresini 4 güne indiren Microsoft Japonya, haftada 4 gün çalışma denemesinin sonuçlarını açıkladı.

Microsoft Japonya çalışanlar tarafından oldukça benimsenen bu uygulama ile çalışanlarını mutlu etmeyi başardı. Azaltılmış çalışma günlerinin bulunduğu haftalarda gerçekleştirilen daha kısa ve daha verimli toplantılar ile şirket veriminin neredeyse yüzde 40 oranında artmış olması oldu.

Microsoft Japonya ayrıca motivasyon için ek ödeme yapıyor

Şirketin bir proje olarak yaptığı bu denemeye “2019 Yazı İş-Yaşam Seçimi Meydan Okuması” adı verildi. Proje sürecinde 2300 çalışanın hepsine 5 cuma günü boyunca izin verildi. Haftalık çalışma süresinin kısaltılması nedeniyle hiçbir çalışanın maaşında kesinti yapılmadı. Ayrıca çalışılmayan günlerin yıllık izinlerden düşülmediği de biliniyor. Şirketin denemesi bununla da sınırlı kalmadı. Ekstra olarak çalışanların aileleri ile tatil yapmaları ya da kendilerini geliştirmeleri için her çalışana 100 bin yen daha verildi.

Microsoft Japonya ‘nın CEO’su Takuya Hirano, yapılan deneyle ilgili olarak açıklamalar yaptı. Çalışanların yüzde 20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istediklerini belirtti.

Elektrik kullanımı yüzde 23,1 azaldı

Microsoft Japonya’nın 3 günlük hafta sonu tatili denemesi ile üretkenlikte yüzde 39,9’luk bir artışa neden oldu. Bu da çalışanların zamanlarında daha ekonomik ve verimli olmaları gerektiği anlamına geliyor. Bu süre zarfında birçok toplantının kısaltılmış bir şekilde ya da uzaktan yapıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Microsoft Japonya’nın ofisleri bu süreç içerisinde 5 gün daha boş kaldığından, elektrik kullanımı yüzde 23,1 oranında azaldı. Çalışanlar ayrıca yüzde 58,7 daha az sayfa yazdırdı ve bu da daha kısa bir çalışma haftasının hem insanlar hem de çevre için iyi olabileceği anlamına geliyor.

Her ne kadar haftada 5 günlük çalışma dünyanın geneli tarafından benimseniyor olsa da, Microsoft Japonya’nın 4 günlük çalışmasında sağlanan verimlilik oldukça düşündürücü. Gelecek dönemde bu sürenin yeniden düzenlenmesine neden olabilir mi göreceğiz. Bununla birlikte Japonya’nın çalışma düzeni ve disiplini ile diğer ülkelerdekilerin oldukça farklı olduğunu da bu noktada belirtmekte büyük fayda var.

Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR