Ana Sayfa Güncel Microsoft Japonya'da Haftada 4 gün çalışarak verimi yüzde 40 arttırdı

Microsoft Japonya’da Haftada 4 gün çalışarak verimi yüzde 40 arttırdı

- Reklam-

2019 ağustos ayı itibari ile, Japonya’da haftalık çalışma süresini 4 güne indiren Microsoft Japonya, haftada 4 gün çalışma denemesinin sonuçlarını açıkladı.

Microsoft Japonya çalışanlar tarafından oldukça benimsenen bu uygulama ile çalışanlarını mutlu etmeyi başardı. Azaltılmış çalışma günlerinin bulunduğu haftalarda gerçekleştirilen daha kısa ve daha verimli toplantılar ile şirket veriminin neredeyse yüzde 40 oranında artmış olması oldu.

Microsoft Japonya ayrıca motivasyon için ek ödeme yapıyor

- Reklam-

Şirketin bir proje olarak yaptığı bu denemeye “2019 Yazı İş-Yaşam Seçimi Meydan Okuması” adı verildi. Proje sürecinde 2300 çalışanın hepsine 5 cuma günü boyunca izin verildi. Haftalık çalışma süresinin kısaltılması nedeniyle hiçbir çalışanın maaşında kesinti yapılmadı. Ayrıca çalışılmayan günlerin yıllık izinlerden düşülmediği de biliniyor. Şirketin denemesi bununla da sınırlı kalmadı. Ekstra olarak çalışanların aileleri ile tatil yapmaları ya da kendilerini geliştirmeleri için her çalışana 100 bin yen daha verildi.

Microsoft Japonya ‘nın CEO’su Takuya Hirano, yapılan deneyle ilgili olarak açıklamalar yaptı. Çalışanların yüzde 20 daha az çalışma süresiyle aynı sonuçları nasıl elde edebileceklerini düşünmelerini ve deneyimlemelerini istediklerini belirtti.

Elektrik kullanımı yüzde 23,1 azaldı

Microsoft Japonya’nın 3 günlük hafta sonu tatili denemesi ile üretkenlikte yüzde 39,9’luk bir artışa neden oldu. Bu da çalışanların zamanlarında daha ekonomik ve verimli olmaları gerektiği anlamına geliyor. Bu süre zarfında birçok toplantının kısaltılmış bir şekilde ya da uzaktan yapıldığını da belirtmeden geçmeyelim. Microsoft Japonya’nın ofisleri bu süreç içerisinde 5 gün daha boş kaldığından, elektrik kullanımı yüzde 23,1 oranında azaldı. Çalışanlar ayrıca yüzde 58,7 daha az sayfa yazdırdı ve bu da daha kısa bir çalışma haftasının hem insanlar hem de çevre için iyi olabileceği anlamına geliyor.

Her ne kadar haftada 5 günlük çalışma dünyanın geneli tarafından benimseniyor olsa da, Microsoft Japonya’nın 4 günlük çalışmasında sağlanan verimlilik oldukça düşündürücü. Gelecek dönemde bu sürenin yeniden düzenlenmesine neden olabilir mi göreceğiz. Bununla birlikte Japonya’nın çalışma düzeni ve disiplini ile diğer ülkelerdekilerin oldukça farklı olduğunu da bu noktada belirtmekte büyük fayda var.

Sanal Şantiye

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kitap Kurtları İçin Yaratıcı Kitaplık Tasarımları

Kitap okuyor ve kitaplık / kitap raflarını önemsiyorsanız, bu içerik tam size göre! Ne işle meşgul olduğumuzun bir önemi olmadan; Bir konu hakkında bilgi edinmek,...