Mimar ve Mühendisler İçin En İyi Mobil Uygulamalar

0

Boş vakitlerinizde eğlenmek, bir konu hakkında fikir edinmek, el becerilerinizi geliştirmek ve inşaat sektöründen haberdar olmak için genellikle bilgisayarı kullanırsınız. Tabi bunları yapabilmek için sabit bir noktada olmalısınız veya 15-16 inç genişliğindeki bilgisayarları yanınızda taşımalısınız. Bu da hayli meşakkatli bir iş olsa gerek. Ama yapılan bu işlerin bir çoğunu bu kadar zahmete katlanmadan tek tıkla telefonunuzdan da yapabilirsiniz…

Bu yazımda mimar ve mühendisler(öğrenci ve mezunlar) için faydalı olacağını düşündüğüm en iyi birkaç mobil uygulamadan bahsedeceğim. Bu uygulamalar sayesinde inşaat sektöründe neler olup bittiğinden haberdar olabilir, mesleki açıdan kendinizi geliştirebilir, ilginç olay ve fotoğraflara bakabilirsiniz. Unutmayın, siz teknolojiyi kontrol etmezseniz teknoloji sizi kontrol eder. Sizler de faydalı olacağını düşündüğünüz uygulamaları yorum olarak yazarsanız listemi güncelleyebilirim. Keyifli okumalar… 

SanalSantiye.com

İnşaat sektörünün internetteki bilgi kaynağı olan Sanal Şantiye’nin mobil uygulaması hem Android hem İOS uygulama merketlerinde mevcuttur. Mobil uygulamamız sayesinde inşaat mühendisliğinin yanı sıra; mimarlık, iş güvenliği, kişisel gelişim gibi alanlarda da yazarlarımızın yazdıkları yazılara ulaşabilirsiniz. Kuruluşundan bu yana hem web sayfası hem de sosyal medyada etkin olan Sanal Şantiye Facebook’un en büyük İnşaat Mühendisliği sayfasının yöneticiliğini de yapmaktadır. İnşaat sektörünü yakından takip etmek ve olup bitenlerden haberdar olmak için uygulamamızı yüklemenizi tavsiye ederim.

Android’den indirmek için tıklayınız

İOS’dan indirmek için tıklayınız

Pinterest

Pinterest adını duymamış olabilirsiniz. Zira son dönemde popüler olan uygulamalardan bir tanesi. Özellikle mimarlık öğrencisi arkadaşların çok işine yarayacağı bir uygulama. Her ödevden, maket yapımından, proje aşamasından önce açıp fotoğraflara bakabileceğiniz ve destek alabileceğiniz faydalı bir uygulama. Sadece mimarlık değil her türlü konu hakkında arama yaptığınızda o konu ile ilgili fotoğraflara ve fikirlere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir proje hakkında fikir bulmakta ve hayal etmekte zorlanıyorsanız bu uygulama tam size göre.

Android’den indirmek için tıklayınız.

İOS’dan indirmek için tıklayınız.

Günlük Faaliyet Raporu

Yapı Denetim ve İnşaat firmalarına özel, personelinizin resimli olarak girdiği raporlara bakabileceğiniz, işlerinizi ve personelinizi takip edebileceğiniz, ayrıca duyurular gönderebileceğiniz harika bir mobil uygulama! Her gün oluşturulan raporları mobil ile oluşturarak daha hızlı ve zaman avantajı sağlamaktadır. Hem Android hem İOS’da kullanılabilir. Üstelik uygulama Sanal Şantiye takipçilerine özel %25 indirimli. Bu fırsatı kaçırmayın derim.

Android’den indirmek için tıklayınız.

İOS’dan indirmek için tıklayınız.

Yapı Dergisi – YEM

 

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Yapı Dergisi, bir mimarlık kültürü dergisi. İçerik olarak Yapı Dergisi’nde çevre, şehircilik, mimarlık kuramı ve tarihi, proje-uygulama, teknoloji ve malzeme, endüstri tasarımı ve sanat konuları geniş bir yelpazede ele alınıyor. Her ay dergi almak istemeyenler için çok kullanışlı bir sanal dergi diyebilirim.

Android’den indirmek için tıklayınız.

İOS’dan indirmek için tıklayınız.

 

Yıldız Mimarlık Sözlüğü

Mimarlık, Şehir Bölge Planlama, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İnşaat Mühendisliği ve daha pek çok alanı kapsayan güncel yapı sözlüğüdür. Tamamen çevrim dışı olduğu için internet bağlantısı gerektirmez. Uygulamada yaklaşık 8000 maddelik sözlükte, kelimelerin açıklamaları da mevcuttur. Özellikle öğrenci arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum.

Android’den indirmek için tıklayınız.

Uygulama İOS’da henüz mevcut değil.

Mühendis Beyinler

Mühendis Beyinler Blog ve Mühendis Beyinler Forum uygulamasıdır. Farklı mühendislik alanlarında okuyan lisans öğrencileri tarafından kurulan Mühendis Beyinler sitesinde literatüre uygun özgün makaleler, eğitim videoları ve mühendislik destek hizmetleri bulunmaktadır. Sadece inşaat mühendisliği değil her mühendislik alanı olduğu için ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Android’den indirmek için tıklayınız.

Uygulama İOS’da henüz mevcut değil.

Mekorama

Mekorama bilgi alabileceğiniz veya haber okuyabileceğiniz bir uygulama değil. Tam tersine bir tür hafıza oyunu. Oyunda henüz inşaat halinde olan bir bina var ve üstünde değişik şekillerde engeller bulunmakta. Oyunda amaç küçük bir robot karakteri belirlenen yere binanın içinden taşımak. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da level ilerledikçe yapmanız gerekenler zorlaşıyor. Hem keyifli hem de zihinsel anlamda sizi yoracak bir oyun arıyorsanız Mekorama tam size göre.

Android’den indirmek için tıklayınız.

İOS’dan indirmek için tıklayınız.

AutoCad – DWG Viewer & Editor

AutoCAD’in resmi mobil uygulamasıdır. Bu uygulama AutoCAD çizimlerinizi istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, mobil aygıtlarda görüntülemenizi, oluşturmanızı, düzenlemenizi ve paylaşmanızı sağlayan bir DWG uygulamasıdır. Uygulama, sürekli bir iş akışı sağlamak için bilgisayarınızda AutoCAD veya AutoCAD LT ile çalışır. Hatta internet bağlantısı olmadan çevrimdışı çalışabilirsiniz. Mimarlar, inşaat mühendisleri, saha teknisyenleri için ideal bir uygulama.

Android’den indirmek için tıklayınız.

Uygulama İOS’da henüz mevcut değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here