Ana Sayfa Blog Mühendisler İçin 8 Harika Kitap Tavsiyesi !

Mühendisler İçin 8 Harika Kitap Tavsiyesi !

Bu yazımda sizlere farklı kaynaklardan derlediğimiz ve mühendisler için tavsiye edilen 8 tane kitap tanıtmak istiyoruz.

Kitapların her biri mühendisleri ve bu konulara ilgi duyanları bambaşka fikirlere sürükleyecek harika kitaplar. Listede farklı farklı konulardan kitaplara yer vermeye çalıştık. Umarız sizin için de yararlı olur.

Eğer listede olmayan ve olması gerektiğini düşündüğünüz kitaplar varsa lütfen yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

1- Google Nasıl Yönetiliyor?

“Dünya ekonomisinin bel kemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün. 2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket… Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…” (Tanıtım Bülteninden)

Bir çok alanda dünya devi olma yolunda ilerleyen Google’ın nasıl yönetildiğini neleri yapıp neleri yapmadığını öğrenebileceksiniz. Bu devasa şirketin hikayesinden ilham almak isteyenler için bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2- Tüfek Mikrop ve Çelik

“Tüfek, Mikrop ve Çelik, insanlık tarihinin en can alıcı ve önemli sorularını soran ve bilimsel kanıtlarla yanıtlayan muhteşem bir eser.

Dinlerin nasıl doğduğunu, devletlerin nasıl kurulduğunu, mikropların ve onlara bağlı hastalıkların nasıl oluştuğu biliyor musunuz? Peki ya tarım ve hayvancılığın hayatımızdaki önemini, yazının neden icat edildiğini, insanoğlunun teknolojiyi nasıl ve neden geliştirdiğini biliyor musunuz? İnsanlık tarihinin temellerinin neler olduğu ayrıntılarıyla bu kitapta inceleniyor.” (Tanıtım Bülteninden)

Bir tarih kitabı olan “Tüfek Mikrop ve Çelik”. Bundan 13.000 yıl önce bir insanın toprağa bir buğday ekmesinden günümüze kadar süregelen insanlık tarihini etkileyici bir biçimde anlatıyor. Bu sebeple okuyan herkesin hayata bakışını etkileyecek bir kitap olarak öne çıkıyor.

3- Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri

“Bu kitabı okurken, Cezeri’nin araç ve makinelerinin ileri bir mühendislik kavrayışının ve yüzlerce belki de binlerce deneyin ürünü olduğunu anlayabileceksiniz. Buna rağmen kitap yalnızca mühendislere hitap eder şekilde yazılmadığı. Anlaşılır teknik açıklamalar bulunduğu için ister teori ister uygulama sahasında olsun resimler, kolayca anlaşılabilir şekiller ve hesaplar arasında sıkılmadan gezintiye çıkabileceksiniz. Cezeri bu makineleri gerçekten üretmiş, bütün fonksiyonlarıyla iş görür halde çalıştırmıştır. Ve üstelik bu çalışmaları sırasında çok sayıda buluşlar yapmış ve mekanik sistemler geliştirmiştir. Siz de Cezeri’nin parlak dehasının birer ürünü olan bu buluşların önemli bir kısmının modern çağlarda birçok mekanik aracın atası olduğuna tanık olacaksınız.” (Tanıtım Bülteninden)

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri” isimli bu kitabın içinde, 1200’lü yıllarda yaşamış olan Cezeri’nin tasarladığı ve teoride kalmayıp üretip çalıştırmayı başardığı 50 tane makine yer alıyor. Hasankeyf Artukluları’nda yaşayan Cezeri sultanın isteği üzerine bu projelerini detaylı bir biçimde rengarenk olarak kitap haline getirmiş. Bir çok mekanik aracın atası olan bu makinellerin yer aldığı kitap ilgi duyanlar için çok değerli bir eser.

4- Zamanın Kısa Tarihi

“1988 yılında il basımı yayınlanan kitap basıldığı günden bugüne adeta bir başyapıt niteliği taşıyor. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştır. Öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı. Bununla birlikte aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi. ” (Tanıtım Bülteninden)

Ünlü Fizikçi Stephan Hawking’in en bilinen kitaplarından biri olan. “Zamanın Kısa Tarihi” içerisinde uzayın derinliklerinden atom altı parçacıklara kadar evrenin gizemlerini açıklamak için içine mizahı ve günlük yaşamdan güncel örnekleri de katarak yazdığı. Bu harika eseri fiziğe merak duyan herkesin okuması gerektiğini düşünüyoruz.

5- Köpeğinize Kuantum Fiziğini Nasıl Öğretirsiniz ?

- Advertisement -

Tam fizikteki bileşke, güç, ısı, sıcaklık, yer çekimi, suyun kaldırma kuvveti karmaşasını hallettiğimize inandığımız sırada duymaya başladığımız “görelilik”, “ışınım”, “tayf çizgileri”, “atom”, “nötronlar”, “kuantum mekaniği” işi arap saçına çeviriyordu. Ama artık geçti o günler. Çünkü, Union College’da fizik profesörlüğü yapan ve kendini fizik öğretmeye adamış Chad Orzel bu çetrefil meseleyi çocuk oyuncağına çeviriyor bizim için.

Köpeği Emmy’ye anlatır gibi anlatıyor Orzel. Bu sıra dışı metodun sebebini ise, “olaylara karşı ön yargısız”. olduğu gerekçesiyle açıklıyor. Hemen ardından bizi büyük gerçekle yüzleştirip, “meğer o kadar da korkulacak bir şey değilmiş”. dedirtiyor her ilerleyen sayfada. Dalga-parçacık ikilemi, belirsizlik ilkesi, kuantum Zeno etkisi, kuantum tünelleme, kuantum dolaşıklığı, kuantum teleportasyonu, sanal parçacıklar ve kuantum elektrodinamiği artık sizin için çocuk oyuncağı oluyor.

6- Dünyayı Değiştiren Beş Denklem

“Harvard Üniversitesi’nde fizik ve matematik dersleri veren, Amerikan ABC televizyonunda bilim editörü olarak görev yapan Michael Guillen. Dünyayı Değiştiren Beş Denklem’de, günlük hayatımızı kalıcı bir biçimde değiştiren beş denklemin hem matematiğini hem de öyküsünü anlatıyor. Bu denklemlerin öyküleri bir yandan beş büyük bilim adamının portresini çizerken bir yandan da okuyucuya 17. yüzyıldan günümüze değin bilimin ve bilim-insan ilişkisinin kesintisiz bir tarihsel kaydını sunuyor. Çok soyut gibi görünseler de, etkileri son derece somut olan bu beş denklem, aslında bilimin o meşhur elmadan kötü şöhretli atom bombasına doğru çıktığı yolculuğun beş önemli kilometre taşı…”
(Tanıtım Bülteninden)

Matematiğe ve fiziğe ilgili olan herkesin ilgisini mutlaka çekeceğini düşündüğümüz bu kitap bize 5 büyük bilim adamının bulduğu 5 denklemin öyküsünü etkileyici bir biçimde anlatıyor. Eğer derslerinizde veya hayatınızda kullandığınız matematik denklemlerinin soyut kavramlardan ibaret olduğunu düşünüyorsanız. Bu kitabı okuyup bakış açınızı tamamen değiştirebilirsiniz.

7- Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

“Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşının ortasında, 1943te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor. Genç yaşta ABDye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.” (Tanıtım Bülteninden)

- Advertisement -

Bir çoğumuzun adını pek çok kez duyduğu ama belkide hakkında çok az şey bildiğimiz bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla. Bugün dünya devi otomotiv şirketlerine ismi verilen bu dahi bilim insanının yaptığı çalışmalar günümüzde ilerleyen teknolojiye rağmen bize imkansızmış gibi geliyor. Bu kitapla beraber sayesinde bugün ışıl ışıl kentlerde yaşadığımız Tesla’nın hayatını yakından inceleme fırsatı buluyoruz.

8- Dünyayı Değiştiren 100 Fikir

“Bu kitapla Brain Cox, Richard Dawkins, Patrick Moore ve Marcus du Sautoy gibi günümüzün en zeki ve başarılı biliminsanları, mühendisleri ve girişimcilerinin seçtikleri. Hayatımızı kökten değiştiren yaratıcı teorileri ve buluşları keşfedeceğiniz keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Dünyamızı değiştiren ve yaşadığımız hayatı daha anlaşılır hale getiren 100 büyük keşif, icat ve kuramı okurken, sizler de insanlık tarihini, Dünya’mızı ve Evren’i yeniden keşfedeceksiniz.” (Tanıtım Bülteninden)

Bilimin ilgilendiği belki binlerce konunun içinde insanlığı etkileyen en etkileyici 100 fikri merak etmez misiniz? Eğer sizde bilime ve onun insanlığa etkilerine ilgi duyuyorsanız, bu kitap ile beraber daha önce fark etmediğiniz birçok ilginç fikri bu kitapla keşfedeceksiniz!

Okuduğunuz için teşekkürler. Listede olması gerektiğini düşündüğünüz kitapları lütfen yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

Endüstriyel İzolasyon

Endüstriyel İzolasyon Ortamların belirli etkenlerden ve zararlı maddelerden arındırılması, daha istenilen duruma getirilmesi anlamına gelen izolasyon, evlerde isteğe bağlı olsa da, endüstriyel işletmelerde endüstriyel izolasyon...

İBB’den deprem raporu! İşte en riskli 9 ilçe

İBB'den deprem raporu! İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 39 ilçedeki olası deprem kayıpları ile hasarlarını ortaya koyan "İstanbul Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi...

SON YORUMLAR