Sosyal hayatınızda, ilişkilerinizde alçakgönüllü olabilirsiniz ama iş hayatinızda teknik konularda alçakgönüllü olmamalısinız.

Nedir alçakgönüllük bir tanımlayalım: Başkalarını küçük görmeyen, öyle olmadıği halde kendisini başkalarıyle eşit tutan. İyi bir şey gibi görünüyor. Alcakgönüllülük, sosyal hayatta ki ilişkilerde olmalı.

Gelelim bir mühendis’in iş hayatında,  teknik konulardaki alcakgönüllü davranışlarının sonuçlarına.  Bir mühendis, uzman olduğu konular da alcak gönüllü olursa ne olur?

 

Bir mühendis uzman olduğu konular da alçakgönüllü olursa, teknik konularda  yetersiz olan ustalar, kalfalar, işciler, para sahibi olanlar, mevki sahibi olanlar, haketmedigi halde söz sahibi olurlar, dikkate alınirlar… Yalan yanlış işler artar, dalkavukluk artar, ayaklar baş olur, en onemlisi de muhendisliğin değeri düşer. Bir mühendis uzman olduğu alandaki teknik konularda alcakgönüllü olmamalıdır.

Muhendis bulundugu ortamda uzman olduğu konuda bir otoritedir/otorite olmalıdır.Bu işin eğitimini almıştır. Yillarca egitimini aldıği bir konuda muhendis’in kendisini, bir usta ile, bir işçi ile, parasi var diye patronla eşit tutması bir alcakgönülluluk olarak degerlendirilebilir mi? Degerlendirilemez, degerlendirilmemeli.

 

Meslek hayatım  boyunca, teknik konular da alcakgönüllü davranmaya çalışan meslektaşlarimin durumlarına sahit olmuşluğum çok. Meslek hayatım’ın ilk yıllarinda bizzat bu hataya düşmüş biriyim.Gördüm, yaşadım ve sonuçlarına maruz kaldım. Son derece açik soylüyorum ki, bir muhendisin teknik konular da alcakgonüllu olmasi kendi degerini istikrarli bir şekilde düşürürken, dalkavukların yükselmesine, haketmedikleri yerlerde olmasina sebep oluyor.

Eğer yeni mezunsanız ve is hayatına yeni atilacaksaniz teknik konularda alçakgönüllu olmayın. Yok halen çalisiyorsaniz ve teknik konularda alcakgonüllü olmayi bir meziyet zannediyorsanız bundan bir an önce vazgeçin. Teknik konular da herkes yerini bilmeli. Teknik konular da, sizden daha az bilgi ve beceriye sahip olan bir kişiyi kendi seviyenize çıkarmaniz onun aklıyla hareket etmeniz yada sizin onun seviyesine inmeniz alcakgönüllük olamaz…

 

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

 

 

 

 

MÜHENDİSLİKTE ALÇAK GÖNÜLLÜ OLMAK
4.5 (90%) 2 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here