Ana Sayfa Blog Mühendislikte Alçak Gönüllü Olmak

Mühendislikte Alçak Gönüllü Olmak

Mühendislikte Alçak Gönüllü Olmak

Sosyal hayatınızda, ilişkilerinizde alçak gönüllü olabilirsiniz ama iş hayatınızda teknik konularda alçak gönüllü olmamalısınız.

Nedir alçak gönüllük bir tanımlayalım: Başkalarını küçük görmeyen, öyle olmadığı halde kendisini başkalarıyla eşit tutan. İyi bir şey gibi görünüyor. Alçak gönüllülük, sosyal hayatta ki ilişkilerde olmalı.

Gelelim bir mühendisin iş hayatında, teknik konulardaki alçak gönüllü davranışlarının sonuçlarına. Bir mühendis, uzman olduğu konular da alçak gönüllü olursa ne olur?
Bir mühendis uzman olduğu konular da alçak gönüllü olursa, teknik konularda yetersiz olan ustalar, kalfalar, işçiler, para sahibi olanlar, mevki sahibi olanlar, hak etmediği halde söz sahibi olurlar, dikkate alınırlar… Yalan yanlış işler artar, dalkavukluk artar, ayaklar baş olur, en önemlisi de mühendisliğin değeri düşer. Bir mühendis uzman olduğu alandaki teknik konularda alçak gönüllü olmamalıdır.

Mühendis bulunduğu ortamda uzman olduğu konuda bir otoritedir/otorite olmalıdır. Bu işin eğitimini almıştır. Yıllarca eğitimini aldığı bir konuda mühendisin kendisini, bir usta ile bir işçi ile parası var diye patronla eşit tutması bir alçak gönüllülük olarak değerlendirilebilir mi? Değerlendirilemez, değerlendirilmemeli.

Meslek hayatım boyunca, teknik konular da alçak gönüllü davranmaya çalışan meslektaşlarımın durumlarına şahit olmuşluğum çok. Meslek hayatımın ilk yıllarında bizzat bu hataya düşmüş biriyim. Gördüm, yaşadım ve sonuçlarına maruz kaldım. Son derece açık söylüyorum ki, bir mühendisin teknik konular da alçak gönüllü olması kendi değerini istikrarlı bir şekilde düşürürken, dalkavukların yükselmesine, hak etmedikleri yerlerde olmasına sebep oluyor.

Eğer yeni mezunsanız ve is hayatına yeni atılacaksanız teknik konularda alçak gönüllü olmayın. Yok, halen çalışıyorsanız ve teknik konularda alçak gönüllü olmayı bir meziyet zannediyorsanız bundan bir an önce vazgeçin. Teknik konular da herkes yerini bilmeli. Teknik konular da, sizden daha az bilgi ve beceriye sahip olan bir kişiyi kendi seviyenize çıkarmanız onun aklıyla hareket etmeniz ya da sizin onun seviyesine inmeniz alçak gönüllülük olamaz…

Alçak Gönüllü Olmak

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

A’ dan Z’Ye Sektörel Analiz

Yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomileri için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlenen İnşaat Sektörü ayrı bir öneme sahiptir. Zira günümüzde 'inşaat',...