Ana Sayfa Blog Mühendislikte Yabancı Dilin Önemi

Mühendislikte Yabancı Dilin Önemi

Mühendislikte yabancı dil, mühendislik daha önceki yazılarda da belirttiğim gibi evrenseldir ve tüm Dünya üzerinde geçerlidir fakat bunun geçerli olması için bazı yetkinliklere ihtiyaç duyacağız. İşte bunların en başında yabancı dil gelmektedir. İsterseniz dünyanın en iyi mühendisi olun kendinizi insanlara sunacağınız ortak bir diliniz yok ise sizin ne kadar iyi olduğunuz bir anlam ifade etmeyecektir.

Peki nedir bu kadar gerekli olan yabancı dil? Nasıl öğrenilir? Bize ne gibi farklar yaratır? İşte bu soruların cevaplarını bu yazı da elimden geldiğince vermeye çalışacağım.

Öncelikle bizim öğrenmemizin artık zorunlu hale geldiği bir dil var,herkesin bildiği gibi İngilizce. İngilizce yazabilmek,okuyabilmek ve konuşabilmek kısacası İngilizce bilmek bize ne kazandıracak?

  • Sadece Türkiye de çalışabilme zorunluluğunu kaldırıp özgürce tüm Dünya ülkelerinde çalışabilmenize olanak sağlayacak ve Türkiye de işsizlik olsa da farklı ülkelerinde iş potansiyelini kullanabilmek elimizde olacak.
  • Özel sektörde çalışıyorsak büyük kurumsal şirketlerde çalışabilmenizin önü açılacak ve kariyer basamaklarında yükselmek daha hızlı adımlarla gerçekleşecek.
  • Özel sektörde maaşınız daha farklı olacaktır fakat maaş anlamında devlette çalışmayı düşünenler için büyük bir fark olmayacaktır.
  • Binlerce mühendis arasında bir adım önde olacaksınız ve rakipleriniz azalacak çünkü mühendislikte dil diploma kadar değerlidir.

Kısaca çoğumuzun bildiği yabancı dilin bize katacaklarını sıraladık,buraya kadar her şeyi zaten biliyoruz ama dilimizi nasıl geliştireceğiz? Bunun birçok yolu var ve kursa dahi gitmeden geliştirebilmeniz mümkün.Birkaç madde ile sıraladığımız çalışma yöntemlerini her gün uygularsak tam bir yıl sonra akıcı bir İngilizceye sahip olabiliriz.

Bunlar;

  • Günlük düzenli 15 kelime ezberi,(İngilizce bir yayın organından günlük manşetlere düşen haberlerden bilmediğimiz kelimeleri seçip günlere bölüp ezberlemeliyiz,bu şekilde hem günümüzde kullanılan güncel kelimeleri ezberlemiş olacak hemde farklı haber dalları sayesinde birçok farklı konuda dağarcığımızı genişleteceğiz. İlk gün hiçbir şey anlamadığımız haberi ezber sonrası büyük ölçüde anlayacağız.)
  • Düzenli her gün 1 grammer konusu bitirmek,
  • Her gün 1 alt yazılı film izlemek,(Dinleme ve anlama becerimizin gelişmesi ayrıca telaffuz yeteneğimizin artmasını sağlayacak)
  • Ve en önemlisi pratik. Yabancı arkadaşlar edinerek düzenli günlük yazılı,sesli ve görüntülü konuşmak konuşma becerisini artıracak. Bunun için ise en faydalı program ‘Tandem’,telefonunuza indirerek günlük 1 saat sonucunda konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm bunların sonunda eğer bu 4 maddeyi eksiksiz her gün 1 yıl boyunca devam ettirirseniz çok akıcı ve mükemmel bir İngilizceye sahip olabilirsiniz.Bu çalışma sonucunda yaklaşık 5500 kelime öğrenmiş, grammer kurallarını 6 kez tekrar etmiş,700 saatten fazla dinleme yapmış ve 400 saate yakın İngilizce konuşmuş olacaksınız tüm bunların sonucunda hiçbir kursun size katamayacağı bir diliniz olacak.

Ve tabi ki bunların üzerine birde yurt dışı düşünürseniz,geliştirmeye çalıştığınız İngilizcenizi anadil seviyesine yaklaştırabilirsiniz.

Yurt dışı programları ve nasıl en uygun yurtdışına çıkabiliriz gibi konularla alakalı yazıyı daha sonra geniş şekilde işleyeceğim.

Aklıma gelenler neticesinde anlatmaya çalıştım. Sormak ve eklemek istediklerinizi yorumla veya emaille iletebilirsiniz.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Mehmet Akif Soysal
İnş.Müh.Mehmet Akif Soysal
He devoted himself to change the World,primarily started to alteration make difference in the World of his own. Succeed to Civil Engineering student which be his dream and first choisen, tried to best in considered necessary all topic, started to be leadership from primary school desks, creator of FUGO(2013-2015), creator of Soysalstore.com (2014-2015), he took the lead in some student club and community for organisation, participated some volunteer projects, attended to project of One Belt One Road in China which the only person attending from Turkey, has been nominated as candidate for Youngest Entrepreneur in Turkey from Elazıg, has some hobbies like judo, MMA, Capoeira, Jiu Jitsu, arm wrestling, poem, theater, spends his time learning something and improve himself, has been rival to hisself at his all life, saw all problem like a opportunity, open to self-development. Briefly He is Civil Engineer at Reneissance in Moscow/Russia!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

"Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik"in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar...

İMO: Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

İMO:Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz! 15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir İnşaat mühendisi, Ankara Mamak`ta yaptığı...

Niğde’deki deprem Aksaray’da da hissedildi

Niğde’nin Bor ilçesindeki 5.1 büyüklüğündeki deprem Aksaray’da da hissedildi.Depremi hisseden vatandaşlar korkuyla evlerinden dışarı çıkarken, şu ana kadar Aksaray’da herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Depreme...

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+