Ana Sayfa Güncel Mülkiye Kültür Merkezi Açıldı

Mülkiye Kültür Merkezi Açıldı

Mülkiye “Kültür Merkezi” bilinen ve geçmişten geleceğe tarihin çeşitli sahnelerine ev sahipliği yapmış bu kültürel miras yıkıldı. Yerine replikası olarak tasarlanan yapı 9 Şubat tarihinde açıldı.

”Kültür Merkezi Yıkılmasın, Tarih Yıkılmasın”

Mülkiyeler Birliğine, şahsen sunulan ve çeşitli belgelerle detaylı olarak ispatlar ile bu binanın yıkılmaması için yoğun bir çaba sarf edilmiştir. Ancak olumlu bir sonuç alınamaması ile birlikte tüm bilimsel rapor ve açıklamalar arkaya bırakılarak, replika açılışı düzenlenmiş oldu. İlişkili kurumlar da bu açılışa davet edildi. Açılışa çeşitli kurum ve kuruluşlar sessiz kalamayarak sözlerini sert dille belirttiler. Bu eşsiz tarihi dokunun yıkılmasına, gelecek neslin bu tarihi cevheri göremeyecekleri hususunda yoğun bir gerginlik yaşandı. Bilirkişi tarafından düzenlenen raporda, ‘’bugünkü nesil sorumluluğunu yerine getirememiştir. Gelecek nesillerin özgün özellikleri olan bu kültür yapıyı görebilme hakkı korunamamıştır.’’ Bildirildi. Yapının yıkılmaması için bilim insanlarının raporunda ise, ‘mahcubiyetleriyle’’ açılacak ifadesi kullanıldı.

Tarih Kokan Bu Kültürel Yapıtı Gelecek Nesil Göremeyecek

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bu Olaya Sessiz Kalamadı

Replika açılış törenine Mimarlar Odası Ankara Şubesi de davet edilmişti. Ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu açılış törenine pek ılımlı bakmayarak tarihin hala yaşatılması, tarihi mekanlara önemin artması hususunda açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamalar temel olarak tarihin unutulmaması, tarihin kasten yok oluşu dahi tarihe not düşülmesi ve yokmuş gibi davranılmaması şeklindeydi.

Mülkiye Birliği Kültür Merkezi olarak yapılan yeni yapıda;

Cumhuriyetin ilk senelerinde tarihe geçmiş olan bu yapı, o döneme ait kamu yapılarının konutta tamamen ifadesi asla bizlere yansıtamayacak.

Tarihi dokuyu bizlere tamamen yansıtan, çeşitli olayları bizzat yaşamış, içeresinde önemli insanlara yer verirken onların duygularını hissedebileceğimiz bir yapı olmayacak.

Geçmişin artık hiçbir önemi olmadığı, hatta geçmişin hemen silinip atılabileceği bu dönemde kültür kavramının diğer kuşaklara aktarımı gerçekleşmeyecek.

Tarihi tamamen yansıtan, tarihin ana sahnesi olan mekan, yerine asla tarihi yansıtmayacak. Tarih yerine sadece günümüzü yansıtacak ve badana kokusundan ibaret olacak bir yapıt olacaktır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafınca yapılan açıklamalarda, net şekilde tarihe ve tarihe direk sahne olan mekanlara verilen önemlerin artması hususunda uyarılar yapıldı. Yeni yapılan yapıtın tarihi olarak hiçbir niteliğinin olmamasıyla beraber, kültürel köklere sahip bir inşanın da yok edilmesi sonucunda duyulan üzüntü Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafınca belirtildi.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Elazığ’da 5’inci kattan işçiler iskeleyle düştü: 5 yaralı

Elazığ’da bir inşaatın tünel kalıp sistemini ayarlayan işçiler 5'inci katındaki iskelenin aşağı düşmesi sonucu yaralandı. 5 işçinin yaralandığı olay ile ilgili inceleme başlatıldı.Olay, Merkeze...

Atık Su Arıtma Nedir? Atık Sular Nasıl Değerlendirilir?

Evlerden, sanayi tesislerinden, ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzeri binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular; atık su olarak tanımlanmaktadır. Dünyada su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır....

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

 Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayılarıSağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

SON YORUMLAR