Kamu için iş yapmakta olan müteahhitler adına düzenlenen fiyat farkı ile ilgili yeni kararlar, Kamu İhale Kurulu tarafından alındı. Düzenlemeler sonucunda elde edilen verilere göre, kamuya 3 milyar TL tutarında tasarruf sağlandı.

Kamu İhale Kurulu Ödemelere El Attı

Kamu İhale Kurulu tarafından 2018 senesinde uygulamaya giren eşel mobil sistem fiyat farkı uygulanan sistemlere de yansıtıldı. Yeni düzenlenen fiyat farkı formülüne göre, geçen aylarda Karayolları tarafından ücretlerini almaya başlayan müteahhitlerin almış olduğu miktar, yeni fark olarak kabul edildi. Yeni alınan kararlar kapsamında kamu düzenlemelerinin karşılığında 3 milyar TL tutarında bir tasarruf sağladı.

Ödemelerde Temel Olarak Formül Değişikliği

Kamu İhale Kurulu’nun almış olduğu karar 2018 senesinde uygulandı. Alınan kararda, akaryakıttaki tüm özel tüketim vergilerinde 2018 senesi boyunca uygulamada olan sistemsel değişiklikler belirtildi. Müteahhitlere yapılacak ödemeler ise fiyat farkına göre dikkate alındı.

Değiştirilen yeni formül değişikliği hakkında alınan kararda, normal koşullar ile Temmuz ayında müteahhitlere ödenmesi gerekilen fiyatın 3 milyon 564 bin lira olduğu belirlendi. Ancak yeni formül ile baştan yapılan hesaplamalara göre bu rakamın 5 milyon 858 bin lira olması gerektiği belirtildi. Bu durumda kamunun alacaklı konuma geldiği bu meblanın yüklenicinin hesabından doğrudan kesilmesi gerektiği kararı alındı.

Karayolları Genel Müdürlüğü Ocak ayı itibari ile fiyat farkı ve ödenmeyen hak edilişleri ödemeye başladı. Müteahhitlere yeni formül hesapları doğrultusunda 8.5 milyar TL ödendi. Ayrıca şu an için, yeni formül ile ödemelere yansıtılacak rakamın 3 milyar TL olduğu toplamda ise 5 milyar TL’ye ulaşılacağı Kulisler tarafından kaydedildi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here