2019 yılının ilk ayı ile birlikte alınan karar sayesinde Karayolları Genel Müdürlüğü, ödenek dopingi sağlıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün müteahhitler için olan borçları 2019 yılı itibariyle sıfırlanıyor. Bütçe planında 2018 yılından devretmiş olan 11 milyar TL üzerindeki borç sıfırlanacak.

2018’den Kalan Borçlar Temizleniyor

2018 yılında 11 milyar TL ödeneği yol yapım projeleri için harcayan Karayolları, çalışmalarını sürdürürken büyük bir borç birikmesi yaşandı. Bu duruma bağlı olarak ek ödenek talebinde bulunan Karayolları, ek ödenek ile birlikte 2018’de 20 milyar TL üzerinde yatırım bütçesi kullandı. Bu nedenle 2018 yılı içerisinde müteahhitler için biriken borçlar, 11 milyar TL üzerinde bir değere ulaştı.

2019 yılına girilmesi sürecinde Karayolları’nda işlerin yavaşladığı ve sorunların ortaya çıktığı görüldü. Bu kapsamda Karayolları Genel Müdürlüğü sorunu aşabilmek için müteahhitlere olan borçlarını sıfırlama kararı aldı.

Müteahhitler Ödemelerini Nasıl Alacak?

Bugüne kadar 8,5 milyar TL ödemenin 30 için gerçekleştirildiğini bildiren Karayolları Genel Müdürlüğü, kalan tutarın da Mart ayına kadar kapatılacağını bildirdi. Bu ödemeler ile birlikte müteahhitler ve taşeron firmaların finansal anlamda rahatlayacağı düşünülerek, işlerin daha da hızlandırılması planlıyor. Mart ayı sonuna kadar süresi bulunan yüklenicilerin karayollarına yazılı olarak başvuru yapmaları gerekiyor. Süreç içerisinde yazılı başvuru ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görüşü alındıktan sonra Karayolları onayı ile projelerde ya fesih ya da tasfiye işlemi gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here