Ana Sayfa Güncel Müteahhitlere Yeni Hak Düzenlemesi

Müteahhitlere Yeni Hak Düzenlemesi

Çeşitli gerekçelerden dolayı iş durumlarında fesih yaşanmalarla zor duruma düşen müteahhitlere yeni hak düzenlemesi geldi. Bu sayede maddi zorluklarla karşılaşan müteahhitlerin işlerde süre uzatımı söz konusu olacak. Ayrıca devir hakkı da tanınırken bu sayede iflas durumlarından kurtulmaları sağlanacak.

Müteahhitlere Süre Uzatma ve Devir Hakları Geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ekonomik açıdan zor duruma düşen müteahhitlerle ilgili yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Özellikle geçen yılki döviz artışıyla birlikte inşaat malzeme fiyatlarının yükselişi birçok sorunu da beraberinde getirdi. Kamudan ihale alan on binlerle ifade edilen müteahhitlerin bile zor duruma düşmesi düzenlemeyi kaçınılmaz hale getirdi. Firmaların batmaktan kurtarılması için yapılan yeni düzenlemelerin hayati öneme sahip olacağı kaydediliyor. Artık müteahhitler sahip oldukları işler için teslim durumunu uzatabilecek. Böylelikle herhangi bir kayıp yaşamadan teslim sağlanacak ve kazanç elde edilecek. Bununla birlikte sözleşmelerde hiçbir ceza olmaksızın devir işlemleri de yapılabilecek. İşlerin farklı bir firmaya devretme hakkı tanındı. Tasfiye etme durumuyla birlikte sözleşmelerin devir işlemleri de hızlı bir şekilde yapılabilecek.

Müteahhit Haklarında Yeni İddialar

Keyfi uygulamaların olabileceği belirtilirken iktidara yakın şirketlerin kurtarılmaya çalışıldığı iddiaları da ortaya atılmış durumda. Ancak tüm müteahhitler yeni haklar sayesinde Bakanlık haricinde işlemlerini yapabilecek. Alınan kararların bildirimi için ise 15 günlük süre bulunuyor. Hazine ve Maliyet Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni kararla birlikte müteahhitlere yeni hak düzenlemesi de hayata geçmiş oldu. İlerleyen günlerde yeni hakların nasıl getiriler sunacağı da görülebilecek.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Emlak işletmelerine yetki belgesi için ek süre

Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri için almaları gereken yetki belgesi süresi 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı. Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden...