Ana Sayfa Blog NE YAPTIĞINI BİLMEYEN MÜHENDİSLER...

NE YAPTIĞINI BİLMEYEN MÜHENDİSLER…

- Reklam-

(Bu yazıda “mühendis” terimi, “inşaat mühendisi” için kullanılmıştır.)

İyi bir muhendis olmak için her şeyi bilmeniz gerekmez. Ancak iyi bir mühendis olmak için ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.Ne yaptığını bilmek o kadar önemlidir ki, bu kavram iyi mühendis ile kötü mühendis arasında adeta bir turnusol kağıdı görevini görür.

Ne yaptığını bilmeyen mühendislere bir kaç örnek verelim ki, konu iyice anlaşılsın, okuyucunun kafasinda da en ifak bir soru işareti kalmasın.

- Reklam-

ÖRNEK.1… Betonarme radye döşemede zımbalama donatısı olarak alt ve üst düz donatı kullanan mühendis, ne yaptığını BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.2… 25-30 katlı, yada daha yüksek bir binanin altına deprem izolatörü koyan bir mühendis, ne yaptığinı BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.3… Depreme dayaniklı yapı yapmak için her 3-5 metrede bir kolon koymayı zorunlu zanneden muhendis, ne yaptığinı BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.4… 1 metre uzunlugundaki bir konsol kirişin moment diyagramını çizemediği halde, idecad ile, stacad ile, prota ile 10-15 katlı bir binayı dizayn etmeye çalışan mühendis, ne yaptığını BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.5… Liste fiyatından %50 kırım yaparak iş alan muhendis, ne yaptıģını BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.6… Radye temel yaparak, zemindeki sıvılaşmayı önlediğini zanneden mühendis, ne yaptığını BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.7… Şantiye sahasında beyaz takım elbiseyle inşaatları denetleyen mühendis, ne yaptığını BİLMEMEKTEDİR.

ÖRNEK.8… Memur olup belediyede, bakanlikta çalışmaya baslayan ve sırf bu yüzden kendini iyi mühendis zannedip, proje inceletmeye gelen meslektaşlarına eziyet çektiren muhendis, ne yaptıgını BİLMEMEKTEDİR.

Mühendisler arasında en tehlikeli olanlar bilmeyenler değil, ne yaptığını bilmeyenlerdir. Siz siz olun ne yaptıgını bilmeyen mühendislerden olmayın…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR
0541 97301 5 1

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

1 YORUM

  1. Maalesef ülkede mühendis diye geçinen bir sürü insana projeler yaptırılıyor. Yeteneğe değil lafa bakılan bir ülkede sonuç böyle olur. Bunun en büyük sorumlusu ülkedeki yozlaşma ve lise kıvamındaki mühendislik fakülteleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Betonarme ve Donatının İnşaattaki Önemi

Binalarımızdaki yapısal elemanlar; basınç, çekme, eğilme momenti ve burulma gibi iç kuvvetlere sahiptir. İstenmeyen deformasyon ile bu iç kuvvetlere dayanmak, inşaat malzemelerinin ana görevidir....