Ana Sayfa Güncel Nisan Ayına İlişkin İnşaat Maliyet Endeksi Raporu

Nisan Ayına İlişkin İnşaat Maliyet Endeksi Raporu

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı verilerinde yine artışlar göze çarptı. Nisan ayı inşaat maliyet endeksi raporu verilerine göre hem yıllık hem de aylık bazda artış söz konusu olurken rakamlar sektörün durumunu da gözler önüne serdi. 2019 yılının bir önceki ayına göre artış oranı %1.60 olurken tüm alt sektör endeks verilerinde de artışlar devam etti. Malzeme endeksi %2,14’lük bir artış ortaya koyarken bina inşaatı maliyet endeksi ise %1,39 artmış oldu.

İnşaat Maliyet Endeksi Raporu; Yıllık Bazda Artış 

2019 yılı Nisan ayı verisinde 2018 yılının aynı ayına göre kıyaslamalarda yer aldı. Buna göre bir yıllık süreçte %26,41 artış söz konusu olurken inşaat maliyet endeksi raporu sektör bazında da ilerleme kaydetti. 2018 yılının nisan ayına göre ise malzeme endeksi de %26,75 artış gerçekleştirdi. İşçilik endeksi özelinde ise yıllık artış ise %26,23 oldu.

Nisan Ayına İlişkin İnşaat Maliyet Endeksi Raporu

Bina Dışı Yapılarda Artış Var

Bina inşaatı maliyet endeksi raporu verilerinin yanı sıra TÜİK raporunda bina dışı yapılarda da maliyetlerin artışları dikkatleri çekiyor. Bina dışı yapılar özelinde inşaat maliyet endeksi aylık anlamda %2,28 olarak hesaplandı. Yıllık olarak ise %25,80’lik bir artış bulunuyor. Malzeme endeksi verilerinde ise mart ayına göre artış %2,75 olurken işçilik endeksinde ise 2019 yılının mart ayıyla kıyaslandığında artış %1,12. Bir önceki yılın nisan ayıyla karşılaştırıldığında ise malzeme endeksi %25,79 ve işçilik endeksi verisi de %25,86 artışa sahip oldu.

 

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...