Ana Sayfa Güncel Notre Dame Yarışmayla Yenilenecek

Notre Dame Yarışmayla Yenilenecek

800 yıllık geçmiş birikimiyle en değerli yapılar arasında gösterilen Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın sonucu kulelerden bir tanesi yıkılmıştı. Fransa Başbakanı Edouard Philippe tarafından yapılan açıklamada yeniden inşa sürecinin başlayacağı bildirildi. Bununla birlikte yeni kule inşasında ise uluslararası mimari yarışmasının düzenleneceği ifade edildi.

Bakanlar Kurulu sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulunan Philippe, restore sürecindeki mimarinin belirlenmesi için yarışma yapılacağını açıkladı. Renovasyon çalışmaları özelinde gelecek hafta içinde ise yeni bir yasa tasarısının açıklanacağı da gelen bilgiler arasında. Yangın sonrasında başlanan yardım kampanyasında ise 900 Milyon Euro seviyesinin ulaşıldığı kaydedildi. Yardım kampanyalarıyla ilgili bilgi verdikten sonra ise bağışta bulunan vatandaşların gelir vergisinde indiril yapılacağı da dile getirildi. Bununla birlikte yardım kampanyalarıyla birlikte elde edilecek tutarlar restorasyon için kullanılacak. Yıkılan kulenin yerine ise nasıl bir mimari yapı yapılacağı yarışmayla belirlenecek. Uluslararası özelliğe sahip olan mimari yarışmaya başvurular ve koşulların ise ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

İtfaiyecilere Övgü

Uluslararası yarışmanın duyurulmasını bizzat Başbakan Philippe yaparken aynı zamanda yangınla ilgili bilgilerde verdi. Konuyla ilgili yasa tasarılarından söz eden Philippe, yangının söndürülmesi için büyük çaba gösteren itfaiyecilere de teşekkür etti. Canlarını hiçe sayarak önemli bir iş yaptıklarını belirtip söndürmenin gerçekleşmemesi halinde felaketle karşılaşacaklarının altını çizdi. 12.yüzyıla ait olan Notre Dame Katedrali hali hazırda Avrupa’nın en çok ziyaret edilen katedrallerin başında geliyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50’si Ergünkent İnşaat’a Satıldı

Sözlük konseptinin popülerinden olan İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi, Ergünkent İnşaat tarafından satın alındı. Bursa merkezli bir inşaat firması olan Ergünkent Yönetim Kurulu...