Ana Sayfa Güncel Ödül Alan İnşaat Projesinden Kötü Haber

Ödül Alan İnşaat Projesinden Kötü Haber

19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümünde sonlandırılması amaçlanan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatı, ihalenin 2017 yılında gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, yüklenici firmanın günümüz ekonomik dalgalanmalarından olumsuz etkilendi. Ödül Alan İnşaat Projesi faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Ekonomik Sıkıntılar İşleyişte Aksamaya Sebep Oldu

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi inşaatını, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi ortaklaşa sürdürüyordu. Ancak ekonomik sebepler işleyişi sekteye uğrattı. Sözcü’de yer alan haberine göre; müze, Türkiye’nin en modern müzesi olarak gösterildi. Bu müzenin, proje dalında 16. Ulusal Mimarlık Sergisi Ödülleri arasında bulunan ödüle değer projeler arasında olabileceğini iddia etmişti. Projenin, yüklenici firmanın ekonomik sıkıntılardan etkilenerek durduğunu vurguladı. Akduman, ihalenin 2017 yılında gerçekleştiğini, 2018 yılında 60 milyon TL gibi bir rakamla başlayan inşaatın bu yıl bitmesinin amaçlandığını vurguladı. Ayrıca yaşanan aksamayla birlikte daha önce amaçlanan 19 Mayıs 1919’un 100. Yıl dönümünde projenin yetiştirilmesi gibi bir durumun mümkün olamayacağını duyurdu.

Ödül Alan İnşaat Durdu, Resmî Durdurma Açıklaması Yok

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Turan Çakır, müze inşaatının 13 bin 214 metrekarelik alana yapıldığını, inşaatın % 70 kadarının tamamlanmış olmasına rağmen müzeyi yapan firmanın, döviz dalgalanmalarından etkilendiğini inşaatın birkaç ay durduğunu söyledi. Çakır, ‘’ Hükümetin devam eden işlerinde herhangi bir ceza almadan devam etmesi ile ilgili yasa çıkarıldı. , bu süreçten haberdardır. Resmî durdurma söz konusu olmadığı gibi ihalenin fesih edilmesi durumunda tekrar ihaleye çıkılacak. Gelişmelerin olumsuz olması sebebiyle inşaatın Mayıs ayında bitmesinin mümkün değildir. Samsun İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, yüklenici firmanın işi bırakacak.’’ Açıklamalarında bulundu.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Çin’de metro inşaatında yol çöktü: 3 kişi kayıp

Çin'in Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaatı sırasında yolun çökmesi sonucu 3 kişi kayboldu. Çin'in güneyinde yer alan Guangzhou şehrinde devam eden metro inşaat alanında...