Ana Sayfa Güncel Haberler Okyanus Altındaki Yanardağ Patladı!

Okyanus Altındaki Yanardağ Patladı!

Denizaltı yanardağı patladı, bulunduğu adanın üç katı kadar büyük ada oluşturdu!

Denizin altında bulunan yanardağın patlaması sonucunda, Büyük Okyanus Tonga Takımadaları’nı oluşturan 172 adadan biri battı. Fakat lavlar o kadar devasa idi ki batan adanın yerine genişliği 100 metre, uzunluğu ise 400 metre olan koca bir ada oluştu.

Tonga Jeoloji Dairesi’nden açıklamalarda bulunan yetkili Taaniela Kula, oluşan bu yeni  adanın 100 metre genişliğinde ve 400 metre uzunluğunda olduğunu ve batan Lateiki Adası’ndan yalnızca 120 metre uzakta oluştuğundan bahsetti. Yine Jeoloji Dairesi verilerinde denizaltı volkanında geçen ay başlayan faaliyetin 18 gün sürdüğü belirtiliyor.

Tonga; depremlerin sıklıkla meydana geldiği Pasifik Ateş Çemberi sınırlarında yer alan bir krallık. Pasifik Ateş Çemberi öylesine hareketli bir bölge ki, yeryüzünde meydana gelen depremlerin neredeyse %90’ı buradaki tektonik hareketler yüzünden gerçekleşmekte.

Kaynak: BBC Türkçe

İnş.Müh.Nurten Gençtanır
İnş.Müh.Nurten Gençtanır
2019 Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu. Kitap kurdu, bilgi aşığı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Florya Galatasaray’da kaldı

Emlak Konut GYO ile Galatasaray arasında yapılan yeni protokol gereği Florya arazisi sarı-kırmızılılara iade edildi. Galatasaray, karşılığında Emlak Konut’a 120 milyon TL ödeyecek. Emlak Konut...