Ana Sayfa Güncel Online Sistemde Denetimler Hızlandı

Online Sistemde Denetimler Hızlandı

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanlığını yürüten Nazmi Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yeni denetlenme sistemini değerlendirdi. Altı aylık dilim geride kalırken bazı ufak sorunların yaşandığı gözlemlenirken toplamda 16 bin 900 ruhsatın denetlendiği belirtildi. 22 Milyon metrekare inşaat alanını ifade eden bu denetimler çok daha hızlı olmasının sağlıklı olduğu da vurgulandı.

Denetimler Rastgele Belirleniyor

Hangi firmaların nerede ve nasıl bir denetim yapılacağıyla ilgili sorulara da açıklık getiren Nazmi Şahin, yapı denetim firmalarının otomatik belirlendiğinin altını çizdi. Denetim firmalarının hangi işi alacağı bilinmediği gibi, önceden bir ayarlama yapılmasının söz konusu olmadığını da açıkladı. Böylelikle hiçbir şekilde pazarlık yapılmayacağı gibi bakanlığın oluşturduğu yazılım sistemi tarafından işlemler gerçekleştiriliyor. Tam anlamıyla bir bağımsızlık durumu oluşurken tüm projelerin denetiminde yetkin denetçi mühendisleri görev alıyor. Mevzuata uygunluk durumunun sağlanmasıyla işlemler gerçekleştiriliyor. Eksiklik durumlarında ise yetkililere bilgi verilerek tamamlanması talep ediliyor.

Online Sistemde Denetimler Hızlandı

Küme Evler Sorunu Giderildi

Aynı adda parsel üzerinden yapım durumu olan projelerden kaynaklı sorunların varlığı biliniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan tespit sonrasında küme evler özelinde birden fazla yapı denetimler de aksaklıklar giderildi. Müteahhit ile yapı sahibi aynı olması durumunda küme evler için tek bir yapı denetim firması seçilecek.

Projeye Uygunluk Şart

Projeye uygun yapılmayan yapıların e-dağıtım üzerinden çıkarılması gerçekleşecek. Yapı sahibi tarafından projeye uygun hale getirilmesi istenecek aksi durumda ise dağıtımı tam anlamıyla durdurulacak. Organize Sanayi Bölgesi özelindeki inşaatlarla ilgili yaşanılan problemlerinde bilindiği belirten Şahin, kısa zamanda çözüm önerilerinin hayata geçeceğini müjdeledi.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50’si Ergünkent İnşaat’a Satıldı

Sözlük konseptinin popülerinden olan İnci ve Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi, Ergünkent İnşaat tarafından satın alındı. Bursa merkezli bir inşaat firması olan Ergünkent Yönetim Kurulu...