Geçtiğimiz günlerde İstanbul Kartal’da ve Mersin’de çöken binaların ardından vatandaşların aklına gelen ilk soru hiç şüphesiz “acaba benim evim sağlam mı” oluyor. Farklı çözüm yollarına başvurarak bu sorunun cevabını öğrenmek isteyen endişeli vatandaşlara Tektaş Kentsel Dönüşüm Uzmanı Hakan Çatalkaya, vatandaşların binalarının sağlam olup olmadığı ile ilgili bir ön tespit yapabileceğini söyledi. Ve binaların sağlamlığını kontrol etmek için en güvenli yöntemin ise deprem testi yaptırmak olduğunu ve yapılan deprem testinden sonra ise alınacak olan deprem dayanıklılık raporu ile  binanın deprem güvenliğini öğrenebileceğimizi sözlerine ekledi.

Şimdi gelelim yapı ön tespiti için kendimize sorup rahatlıkla cevaplayabileceğimiz ve yapı hakkında bilgi edinmemizi sağlayan 7 temel soruya.

Riskli Bina Ön Tespiti İçin 7 Madde

Vatandaşlar oturdukları binaların riskli yapılar grubunda olup olmadığını ufak bir ön tespitle anlayabilir. Bunun için aşağıda belirtilen 7 temel unsura bakmak gerektiğini söyleyen Karakaya sözlerine şunları ekledi: “Bu 7 maddeden en az biri var ise yaşadığınız bina riskli olabilir; hemen binanızın deprem testini yaptırıp deprem dayanıklılık raporlarınızı almanız gerekir”

1. Bina 1999 yılında önce yapıldıysa,
2. Bina projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa,
3. İnşaatta hazır beton kullanılmadıysa,
4. Binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C10 altındaysa,
5. Bina kolon ve kirişlerinde çatlaklıklar varsa,
6. Bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma, betonda deniz kabukları veya benzeri şeyler varsa
7. Binanın zemini dere yatağı veya dolguysa.

Bu 7 maddeden biri bile varsa oturmuş olduğunuz binanın riskli bina olduğunu büyük bir olasılıkla söyleyebiliriz. Tabii bundan sonra yapmanız gereken en mantıklı iş evinizi bir uzmana gösterip evinizin gerçekten riskli olup olmadığını öğrenmek. Bundan sonra edineceğiniz deprem dayanıklılık raporu ile binada güçlendirilmeye mi gidileceği yoksa yıkılacağına mı karar verilir.

Deprem testinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmek için lütfen tıklayınız.

Kaynak: emlakkulisi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here