Ana Sayfa Güncel Özcan, Yeni Müteahhitlik Yasasını Değerlendirdi

Özcan, Yeni Müteahhitlik Yasasını Değerlendirdi

2 Mart 2019 tarihi itibari ile yürürlükte olan “Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında” yönetmelik ile ilgili bilinmesi gerekenleri ünlü sosyolog Faruk Özcan açıkladı. Artık yeni müteahhitlik yasası ile isteyen müteahhitlerin istedikleri yerlerde istedikleri şekilde inşaat başlatamayacaklarını ifade eden yönetmeliğin değerlendirilmesinde Özcan çarpıcı ifadeler kullandı.

Sektöre Düzen Geldi

Sosyolog Özcan tarafından yapılan ilk değerlendirmelerde yönetmeliğin çok olumlu olduğu görülürken aynı zamanda müteahhitlerin güç durumları ve imkan olanaklarına göre sınıflandırılmasının da vatandaşların içine rahatlatacak cinsten. Bundan dolayı yasa ile birlikte temelden ev satışlarının artacağı öngörülüyor. Özcan da müteahhitlerin yaptıkları işlerde garanti vermesinin projeleri hızlandıracağı görüşündedir. ‘Devlet, müteahhitlerin güçlerinden çok daha büyük projelere girmesine artık izin vermeyecek bu yasayla. İnşaat ruhsatı alımları ise finansal yeterlilik ya da banka teminatıyla olacak. Bundan dolayı da mutlaka bir güven mekanizması gelişecektir,’ ifadelerini kullanan sosyolog Özcan, sektöre olan güvenin de çok daha hızlı bir şekilde artacağını belirtti. Var olan projelerinin mutlaka bitirilecek olması ve nitelikli müteahhitlerin çok daha büyük ve kapsamlı projeleri alacak olmaları da inşaat sektörü açısından son derece olumludur diyen Özcan, sektörün Çin malı işlerin olmayacak olmasından kazanç sağlayacağını belirtti.

Müteahhitlerin Sınıflandırmaları Sektöre Etkisi

Özcan, her ne kadar yasa gereği devlet tarafından 7 sınıflandırma gerçekleşse de vatandaşların 3 sınıflama yapacağını belirtti. A-B-C sınıfları birinci grup, D ve E ikinci sınıf, F ile G ise üçüncü sınıf muamelesi görecektir açıklamasında bulundu. Buna ilave olarak ise Özcan, ”yapılan konut ve projelerin tamamında müteahhit kaynaklı bir sınıflandırma olduğu için fiyatlarda da değişkenlik olacaktır.” dedi. Kendi içinde bir fiyatlandırma gitmeleri muhtemel, üst sınıfta yer alan müteahhitler tarafından yapılacak projeler çok daha yüksek fiyattan satışa çıkacaktır.

Birinci sınıf işçilik ve malzeme kullanımından dolayı piyasada bu durum kabul görür sözlerini de ekledi. Faruk Özcan, sadece fiyatlandırma özelinde değil, kat karşılığı satışlarda ve barter/takas oranlarında da bu sınıflandırmanın etkisinin görüleceğini öngörüşünde. Yasa değişikliğinden dolayı vatandaşların ve devletin kazanan tarafta olduğunu belirtti. Özcan tarafından yapılan bir başka değerlendirme ise malzeme sağlayıcılarıyla ilgili. Sınıflandırmanın malzeme ve hizmet sağlayıcıları içinde geçerli olacağının altını çizerken uzun vadede önemli düzeyde yeniliklerin adımlarının atılacağını da öngördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

TBDY 2018 Sondaj Derinliği Nasıl Belirlenir ?

TBDY 2018'e Göre Örnek Bir Sondaj Derinliği Hesaplaması Bu yazımda TBDY 2018 16. Bölüme göre sondaj derinliğinin nasıl belirlendiğini anlatmak istiyorum. Sondaj derinliği belirlenirken hangi...

Depremi ve Dünü Unuttuk