Ana Sayfa Güncel Polatlı’daki Atatürk’ün Karargahı Bakımsız Durumda

Polatlı’daki Atatürk’ün Karargahı Bakımsız Durumda

Sakarya Meydan Muhaberesi’nde Atatürk’ün karargahı olarak kullandığı yapı, bakımsız durumda. Polatlı Karapınar Köyü’nde bulunan iki katlı Memnan Ağa’nın (Abdülmemnan Karaş) köy evi girişinin ağıl olarak kullanıldığı tespit edildi. Karargahtaki bu durumun bilgisini alan ANKA Enstitüsü ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi yetkilileri tarafından tespit ve inceleme gezisi yaptı. Yapılan incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda yapının korunması adına çalışmalar başlatıldı.

Polatlı’daki Atatürk’ün Karargahı Bakımsız Durumda

Atatürk’ün Karargahı Kamulaştırılmalı

Mimarlar Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Can,’’ Mustafa Kemal Paşa’nın 9 Eylül tarihinde İşgal kuvvetlerine karşı saldırıyı yönetmek üzere buraya geldiği ve birçok kez yapıyı karargah olarak kullandığı ifade edilmektedir. Yapının girişinin bakımsızlığı ağıl olarak kullanılması kabul edilemez. Acilen yapı kamulaştırılmalı. Restore edilerek hak ettiği değeri kazanmalıdır’’ dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Nihal Evirgen konuyla ilgili, yapının milli mücadele dönemi hafızası olarak gelecek kuşaklara aktarılmasının ve korunmasının önemini dile getirdi. Evirgen, yapının bakımsız olduğunu ve kamulaştırılarak restore edilmesi gerektiğini vurguladı.

(POTA) Tarihi Alanlar Tanırım Merkezi Genel Koordinatörü ve POTKAD Derneği başkanı bakımsız halde bulunan bu tarihi yapı hakkında şu bilgileri verdi; Bahsedilen yapı için 2015 yılında belediyenin tarihi alanları koruma ve tanıtım kurulu tarafından incelendiğini söylemiştir. Bu yapının kerpiç olduğunu, içerisinde iki katlı bir orta bölüm bulunduğunu ve yanlarında da tek katlı odalar olduğu açıklanmıştır. Şuan da bina içerisinde bulunan eski eşyaların atıldığı ve bir bölümünün de kiler olarak kullanıldığı, ön tarafında ise koyun barınağı olduğu söylendi. Köyün biraz yukarısında bulunan “Zafer Tepe” komutanların savaşı yönettiği alandır. Bu bölgede günümüze kadar savaşın izleri kalmıştır. Başkomutan Mustafa Kemal gündüzleri Zafer Tepe’de savaşı yönetirken, geceleri ise köye çok yakın olan demiryolu üzerindeki treninde devam edermiş.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yüksek Hızlı Tren Aralık Ayı Sonunda Sivas’ta!

İnşaatı devam eden Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesinde, Sivas ile Yerköy arasında ilk deneme sürüşlerini aralık ayı sonunda gerçekleştirmesi planlanıyor. Türkiye’de ulaşım alanında devam eden...