Polimer Nedir?

Polimer kelimesi Yunanca’dan gelmektedir ve “birden çok birimin bir araya gelerek oluşturdukları yeni yapı“ anlamındadır. Sentetik bileşenlerle üretilebildiği gibi organik polimerler de vardır. Çok geniş kullanım alanları vardır.  DNA ve RNA’lar organik polimerlere örnek gösterilebilir. Günümüzde kullandığımız pek çok araç sentetik polimer tabanlı yapılara sahiptir.

Polimer Kanal Nedir?

Konumuz itibariyle polimer drenaj kanallarının kullanılabileceği sentetik spor alanları zemin kaplamalarının da sentetik polimer tabanlı bileşenlere göre çeşitlendiğini belirtmek gerekir.

Sentetik polimer drenaj kanalları betona benzer bir üretim sürecinden geçerler. Onların da içinde agreda yani kum, çakıl, kırmataş bulunmaktadır. Ancak agredayı bir araya getirmek için çimento değil yapısal özellikler çimentoyu benzeyen sentetik polimerler kullanılır. Bu polimer de genelde polyesterdir.

Polyester, yapı olarak çimento gibi yüksek ısı değişimlerine dayanabilmektedir. Yine çimento gibi mukavemeti de çok yüksektir.

Uygulama yapılacak saha şartlarına uygun bir biçimde prefabrik olarak üretilebilen polimer kanal sistemleri, hem işçilik maliyetlerini aşağıya çekmekte hem de uygulama süresini kısaltmaktadır. Ayrıca sıvı drenajını sağlamak üzere tasarlanan polimer kanallar, boyut olarak kullanım alanının gereksinimlerine göre ebatlandıralabildiği (dik köşe elemanı, kavisli kanal, açılı köşe bileşeni vs.) aktarılacak sıvının niteliğine göre debi miktarı da ayarlanabilmektedir.

Polimer drenaj kanalı üretimi ve uygulaması yapan önde gelen firmalardan biri de SFS Mühendislik’dir. Özellikle yine sentetik polimer grubundan kauçuklarla üretilen tartan tabanlı atletizm pistlerinin kenarlarında birikebilecek yağmur sularının drene edilmesinde polimer kanal sistemleri tercih edilmektedir. SFS spor sahaları yapı elemanları konusundaki yıllara dayanan birikimiyle çözüm ortaklarına yüksek kaliteli ürün ve hizmet sunmaktadır.

Atletizm pisti yapımı konusunda gereksinimleri olanlar şunu unutmamalıdır: bu konuda resmi müsabakalarda da kullanılabilecek malzemelerin üretimi yalnızca IAAF (International Association of Athletics Federations) sertifikasına sahip olan firmalar tarafından yapılabilmektedir.

Polimer Kanalların Kullanım Alanları

Polimer drenaj kanalları, spor tesisleri, parklar, ana yollar başta olmak pek çok alanda kullanılabilmektedir. Üretim ve uygulama kolaylığı, ısı, darbe ve sıvı tahribatına gösterdiği yüksek dayanım polimer kanal sistemlerine, asit gibi kimyasal üretim sanayinde, gıda sanayiinde, yolların yüksek basınca maruz kaldığı deniz ve hava limanlarında, yine yollarda ağır iş yükü oluşabilecek depo sahalarında kullanılabilme imkanı vermektedir. Hatta maliyet düşüren nitelikleriyle öncelikli olarak tercih edilmesini sağlamaktadır.

 

Atletizm pistlerinde ve spor sahalarında kullanılmak üzere kullanılan özel drenaj kanallarını linkten inceleyebilirsiniz: https://www.sfsmuhendislik.com/atletizm-drenaj-kanallari

 

Polimer Kanal Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?
5 (100%) 1 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here