Prepakt Beton Nedir?

Prepakt beton diğer bir adıyla önceden yerleştirilmiş agregalı beton, agregaların maksimum kompasite ile kalıp içerisine yerleştirildikten sonra üzerine harç veya çimento hamurunun enjekte edilmesiyle üretilen özel bir beton türüdür. Prepatk betondaki iri agrega hacmi %65-70 civarında olmakta ve geri kalan boşluklar da akıcı harç ile doldurulmaktadır. Bu beton türünde agrega karışımı kesikli granülometriye sahiptir.

Prepakt beton hangi durumlarda tercih edilir?

Kolay ulaşılamayan, kalıp yapma zorluğu olan, normal betonun döküm ve sıkıştırma işlemlerinin zor olduğu durumlarda prepakt beton tercih edilebilir. Ayrıca prepakt beton rötresiz olması ve yüksek geçirimsizlik sağlaması sebebiyle su altı betonlarında ve onarım işlerinde de tercih edilmektedir.

Prepatk beton ile diğer betonlar arasındaki farklar nelerdir?

Prepakt beton, normal betona kıyasla daha fazla iri agrega içermektedir. Bu nedenle özellikle elastisite modülü normal betona göre daha yüksek, kuruma büzülmesi ise daha düşüktür. Bunun nedeni iri agrega miktarının fazla olması ve iri agrega tanelerinin birbirleriyle temas halinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Prepakt betonun sağladığı diğer avantajlar nelerdir?

Hem iri agregaların temas halinde olması hem de enjeksiyon hamuru veya harcının agregalar arasındaki boşlukları tamamıyle doldurması sebebiyle boşluk oranı çok düşük olan prepakt betonun geçirimliliği de çok düşük olmakta ve dolayısıyla donma-çözülme tekrarlarına dayanıklılığı yüksek olmaktadır. Diğer bir avantajı ise tamir işlerinde eski beton üzerine uygulandığında aderansı oldukça iyi olmaktadır. Bunun sebebi kullanılan akıcı hamur ya da harç önceden pürüzlendirilmiş eski beton yüzeyinin boşluklarına etkili bir şekilde nüfuz etmekte ve prepakt betonun oldukça düşük büzülme yapması nedeniyle ara yüzeyde oluşacak gerilmeler minimize edilmekte ve iki beton arasında etkin bir yapışma sağlanmaktadır.

Prepakt beton hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Prepak betonda kullanılan agregalar çok temiz olmalı ve yüzeyleri toz ve kirden arınmış olmalıdır. Aksi halde agrega ile çimento arasındaki aderans olumsuz etkilenir. Agregalar tercihen doygun durumda olmalı ve suya tamamen batırılarak temizlenmiş olmalıdır. En büyük agrega tane boyutunun, kalıp ve donatı sıklığının uygun olduğu ölçüde, büyük seçilmesinde yarar bulunmaktadır. Agragaların yerleştirilmesi sırasında mümkünse vibrasyon uygulanması gerekmektedir. Harcın çok iyi şekilde karılması ve su ilavesi sırasında meydana gelen çimento topaklarının mutlaka giderilmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: http://kisi.deu.edu.tr/halit.yazici/ ,  https://www.cimsa.com.tr/tr , serki.com ve ders notlarından derlenmiştir.

 

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR