Ana Sayfa Güncel Riskli Binalarla İlgili Kentsel Dönüşüm Planları Hazır

Riskli Binalarla İlgili Kentsel Dönüşüm Planları Hazır

- Reklam-

İnşaat sektörü özelindeki en büyük reformlardan olan kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bilgi vermeye devam ediyor. Seçim sonrasında çok daha hızlı bir şekilde çalışmaları odaklanacağı belirtilirken yol haritasının hazır olduğu da gelen bilgiler arasında. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak tarafından yapılan habere göre ise yılda 300 bin binanın dönüşümüm bitirilmesi bekleniyor. Peki, bu dönüşümler nasıl gerçekleşecek.

Alan Dönüşümler

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Türkiye için hedefledikleri düzeyin çok daha ileri seviyelerde olduğunu vurguladı. 2053, 2071 yıllarında çok daha iyi bir Türkiye için şimdiden çalışmaya başladıklarını dile getirirken şehirlerin altyapılarına dair de çalışmaları mevcut. Yalnızca konut ya da yapı dönüşümlerinin yeterli olmayacağını da vurgulayan Kurum, yeniden inşa süreçleri hakkında bilgiler verdi. Kentsel dönüşüm projelerinin ise büyük oranda değiştiği açıklandı. Bunun yerine alan bazlı dönüşümler yapılacağının altı çizildi. Her bölge ve konum eksenli çalışmaların olması da çok daha hızlı bir şekilde süreçlerin bitirileceğinin göstergesi.

2023 Hedeflerinde 1.5 Milyon Konut

Türkiye genelinde yaklaşık 6,7 milyon konutun yenilenmesi için 20 yıllık bir program yapıldığını belirten Kurum, kredi kaynakları hakkında da konuştu. 2023 yılına kadar gerçekleştirilecek dönüşümler ise 1,5 milyon konutu kapsıyor. İller Bankası aracılığıyla alınacak 4 Milyar TL kredi ile işlemler tamamlanacak. Süreçler ise belediyeler üzerinden gerçekleştirilecek. Kredi kullanımıyla süreçlerin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanacağı da tahmin ediliyor. Ayrıca hibe desteği seçeneklerinin bulunması da dönüşümlerde kullanılabilecek bir başka çözüm yolu olacak.

- Reklam-

81 il genelinde dönüşümlerin yapılacağının da ifade edildiği haberde inşaat sektörünün bu sayede kalkınacağı da vurgulanıyor. Konut Piyasası Takip Sistemi hakkında da bilgiler veren Kurum, tüm konutların bu şekilde kolaylıkla takip edileceğini de belirtti. Kentsel dönüşüm projelerinde hiçbir şekilde vatandaşların mağdur olmaması için tüm çalışmaların hazır olduğu gelen haberler arasında. Bununla birlikte yerli üretimlerin teşvik edilmesi de sağlanacak. Bu sayede ithal ürünlerinin sayısının azaltılması, oranlarının düşürülmesiyle inşaat sektörü maliyetleri de azaltılacak. Bu yönde de çalışmalar var olurken müteahhitlerin sınıflandırılmasının da olumlu gözlendiği dile getiriliyor.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Konut satışları Aralık’ta yüzde 47,7 arttı

Türkiye genelinde 2019 yılında 1 milyon 348 bin 729 konut satış sonucu el değiştirdi. Aralık ayında ise konut satışları bir önceki yılın aynı ayına...