18 Ocak 2020
Ana Sayfa Güncel Robot İşçiler Geliyor

Robot İşçiler Geliyor

Analizleri ve geleceğe dönük tahminleriyle adından söz ettiren Oxford Economics, 2030 yılına dek robot işçiler sayısının 20 milyonu ulaşacağını belirtti. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren fabrikalarda üstünlüğün robotlara geçmesinin de ihtimal dışı olmadığı belirtildi.

Robot İşçiler Tercih Sebebi

- Reklam-

Gelişen teknolojik adımlarla birlikte artık birçok sektörün robot işçiler tarafından yönetileceği öngörülürken inşaat sektörü de bundan payını alacak. Robotların çalışma konusunda çok daha sorunsuz olması beklenirken yapılacak iş durumları da istihdam üzerinde doğrudan etki edecek. Robotların seçilmesinin ana nedeni ise işlerin çok daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi olacak. Ayrıca 2030 yılına kadar robotların çok daha işlevsel hale getirileceği de iddialar arasında bulunuyor. Bu sayede işlemlerde süreklilik kazandırılması ve olası iş aksamalarının önüne geçilmesi de robotların işçi olarak kullanımlarıyla sağlanacak. Bir robotun bir buçuk işçi kadar hizmet verebilme kapasitesi olacağı da araştırmalarla ortaya çıkan bulgulardan bir tanesi. Buna ilave olarak ise robotların çok daha düzenli ve uzun süreli çalışabilmesi de tercih edilmesini kolaylaştıracak. Teknik anlamda aynı işlemlerin yapıldığı iş kollarında ve pozisyonlarda robotların üstün olacağı da kaydediliyor. İşlerin kusursuz olması da robot işçi kullanımıyla sağlanabilecek.

Robot İşçiler Geliyor

Her Sektörde İşsizlik Artacak

Giderek artması planlanan robot işçiler ile işsizliğin tüm dünya genelinde artış patlamasına sahip olacağı da analizlerle ortaya çıkmış durumda. Gelir eşitsizliği konusunda da uyarılar yapılırken Oxford Economics çok daha çarpıcı veriler sunuyor. Buna göre robot işçilerinin yaygınlaşması durumunda en çok düşük işçi gruplarının etkilenmesi de bekleniyor. Ekonomisi çok zayıf olan ülkelerde işsizlerin sayısı çok daha hızlı bir şekilde artacak. Sanayi ve inşaat alanlarında da kullanılması planlanan robotların beraberinde insanları çok daha karamsar tablolarla karşı karşıya bırakacağı da tahmin ediliyor.

- Advertisement -

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here