Evet özellikle İngilizce yazdım ki bilmediğimiz bir kavram olarak gözümüze çarpsın. Aslında gerçekte de ne olduğunu tam olarak toplum olarak bilmiyoruz. Peki öğrenelim, nedir roundabout (Dönel Kavşak)???

Roundabout, kelime anlamı olarak dolambaç demek. Türkçe trafik literatüründe ise dönel kavşak olarak adlandırdığımız kavşak tipine onu kullanmayı bilenlerin verdiği ad. Bu kavşaklar geometrinin el verdiği yerlerde dünya genelinde kullanılan ve trafik ışıklarının çok nadir olarak kullanıldığı, mükemmel bir şekilde trafiğin akmasını sağlayan yapılar. Halk arasında dönel kavşaklara, yuvarlak, göbek, daire, gereksiz yapı vs. vs. gibi onlarca adla bilinen bu kavşaklar aslında tam bir mühendislik eseri.

Dünya’da gelişmiş ülkelerin oldukça sık kullanıldığı bu kavşak tipleri, ekonomik, çevre ve zaman gibi bir çok değişken konusunda fayda sağlayan yapılar. Türkiye’de ise çok gereksiz, kazaya sebebiyet veren, stres sebebi bu tür kavşaklar yolların trafik yüküne göre ve geometrinin uygun olduğu noktalarda yapılmakta. Ancak geçen zaman içerisinde gördüğüm ve edindiğim tecrübe, okuma yazma bilen ehliyet almaya hak kazanan (Bakın ehliyet diyorum, sürücü olmak için gerekli ehil şartları taşıyan insanlara verilen belgeden bahsediyoruz yani!) kişilerin bu kavşakları kullanamaması veya ısrarla işine geldiği gibi kullanması oldukça büyük sorunlar oluşturuyor. En basitinden yaşanan bir kaza kavşağı tıkıyor ve trafiği aksatabiliyor. Maalesef bazı kazalar sadece maddi kayıplarla gerçekleşmiyor. Bu kural bilmez ehliyet sahibi ehil olmayan insan topluluğunun insanın canına kast etmesi ise ayrıca tam bir facia.

Şimdi size kısaca bu kavşaklardan ve kullanımından bahsedelim.

Trafik akımının merkezi bir ada etrafında yönlendirildiği ve ada etrafındaki araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğu işaretlerle belirtilmiş kavşak tipleridir.

MODERN DÖNEL KAVŞAKLARDA GÜVENLİ SÜRÜŞ KURALLARI

  • Kavşağa yaklaşırken yavaşlayınız.
  • Kavşağa giriş yaparken ve kavşağı terk ederken yayalara yol veriniz.
  • Kavşağa girmek için bekleyiniz ve trafik akışında yeterli bir boşluk bulunduğunda kavşağa giriş yapınız.
  • Kavşak içerisindeki bisikletliler dahil tüm araçlara yol veriniz.
  • Kavşak içinde durmayınız.
  • Geniş ve uzun araçların kavşak yaklaşımında, kavşak içerisinde ve çıkışında birden fazla şeridi ve apronu kullanmaları gerekebilir. Kavşak içerisinde bu tür araçların manevra alanına girmeyiniz ve geçmeyiniz.
  • Kavşaktan çıkış yaparken sağ sinyal lambasını kullanınız.
  • Çıkışı kaçırmanız durumunda, merkez ada etrafında tekrar dönerek çıkışa gelince kavşağı terk ediniz.

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlarla (Cankurtaran, İtfaiye vb.) karşılaşıldığında;

  • Kavşak alanına girmediyseniz sağa yaklaşarak geçiş üstünlüğüne sahip araçların geçmesi için yol veriniz.
  • Kavşak içerisinde ise geçiş üstünlüğüne sahip araçların geçmesine olanak sağlamak için aracınızı durdurmadan, önceden planladığınız şekilde kavşağı terk ediniz ve sonra sağa yaklaşarak aracın geçmesi için yol veriniz…

Detaylı bir şekilde kuralları buradan okuyabilirsiniz. KGM

Ayrıca aşağıdaki videolardan bu tip kavşakların çalışma prensibini okuyarak anlamayanlara görsel olarak göstererek anlatabilirsiniz.

Dönel Kavşaklar Nasıl Çalışır Videoları:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here