Ana Sayfa Güncel Samsun’da Yapı Riskli Raporu İle Facia Geliyorum Diyor

Samsun’da Yapı Riskli Raporu İle Facia Geliyorum Diyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler neticesinde yapı riskli raporu verilen bina ile ilgili halen vatandaşların kalmaya devam etmesi, akıllara İstanbul Kartal’da çöken binayı getirdi. Geçtiğimiz ay yıkılan 7 katlı binada 21 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda vatandaşta yaralanmıştı. Bu seferki yer ise Samsun’un İlkadım ilçesi sınırlarında bulunan İstiklal Caddesi üzerindeki Doğuş Apartmanı.

Kanun gereği yapılan incelemelerle riskli olduğu anlaşılan apartmanın boşaltılması istendi. Ancak 32 kat malikinden 11 tanesi binanın boşaltılmasını reddederek yaşamlarına devam ediyorlar. Buna ilave olarak da riskli raporuna karşı da karşı bir dava açtılar. Binalarının sağlam olduğu görüşünü paylaşan kat malikleri tarafından açılan davadaki bilirkişi raporunda ise gerçekler gözler önüne serildi. Mevcut olan 52 adet kolonun tamamının güçlendirilmesi halinde bile binanın yıkılma riski taşıdığı belirtiliyor. Buna göre binada kalanların itirazlarının tamamı reddedildi.

Yapı Riskli Raporu Bulunan Binanın Elektrik, Su, Doğalgaz Kesildi

Samsun Valiliği tarafından alınan karar gereği riskli binanın elektrik, su ve doğalgazı kesildi. Buna karşın hamleye girişen binada oturmaya karar veren kat malikleri ise çözümü jeneratör bağlatmada buldu. Ancak bu durumdan dolayı çok daha büyük bir risk alındığı belirtiliyor. Çünkü jeneratörün çalışmasından dolayı bölgede bulunan binaların da yıkılma tehlikesi söz konusu.

Binada yaşamaya devam etmek istediklerini söyleyen bir bina sakini ise kış döneminde mağdur olmak istemediklerini sözlerine ekledi. Yetkili olan herkesten yardım beklediklerini belirtirken yargı sürecinin tamamen bitmesi durumunda binayı terk edeceklerini açıkladı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Beton dökümünde KATKI MADDESİ önemi!

BETON DÖKÜMÜNDE BETON KATKISI ÖNEMİ !  Betonun üretim aşamasındayken ya da beton dökümünden önce transmiksere betonun özelliklerini geliştirme amacıyla ilave edilen maddelere Beton Katkısı denir. Katkı...